Ekonomi

Banka Kredisi Dosya Masrafının Geri Alınması

Birçok insan çeşitli zamanlarda bankalara başvuru yaparak kredi talebi ile belirli bir miktarda kredi çekmiştir. Bu kredi taleplerinin karşılanması noktasında bankalar tarafından haksız olarak alınan kredi dosya masraflarının geri ödenmesi konusunda yakın bir geçmişte üst mahkemelerin kararları etkili olmuştur. Alınan karara göre banka şubeleri tarafından dosya masrafı adı altında tahsil edilen her türlü paralar tamamen geri ödenmesine hükmetmiştir. Mahkeme kararının ardından birçok insan kredi çekimi sırasında bankalar tarafından kendilerinden tahsil edilen söz konusu dosya masraflarını geri almaya başlamıştır.

İzlenecek Yol

Bankalardan kredi çeken banka müşterileri öncelikle kredi çekimi sırasında banka şubeleri tarafından kendilerine verilen belgeleri hazırlaması gerekir. Bu belgelerde yapılan incelemelerde dosya masrafı adı altında kesişen tutar net olarak tespit edilmelidir. Bu tespitin yapılmaması durumunda kredi çekilen banka şubesine bizzat yazılı dilekçe vererek bu belgelerin temini sağlanır. Elbette birçok banka müşterileri yıldırmak için çeşitli yöntemlere başvurabiliyor. En çok başvurulan yöntem ise talep edilen belgelerin tanesine istenilen fotokopi ücreti olarak ön plana çıkıyor. Fakat bu talep kesinlikle müşterilerin gözünü korkutmamalıdır. Çünkü bu talep edilen ücrette yasal değildir ve geriye tahsil edilebilir.

Evrakların Hazırlanması Sonrasında Yapılacak İşlemler

Banka dosya masrafının 2000 Türk Lirasının altında olması durumunda banka müşterisi ikametgâhının bulunduğu İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak bu kanunsuz alınan dosya masrafının geriye teminini sağlar. Mevcut tutar 2000 Türk Lirası ile 3000 Türk Lirası arasında ise başvuru mercii İl Tüketici Hakem Heyeti olarak ortaya çıkar. Müşteriler tarafından 3000 Türk Lirasının üzerinde ki her türlü dosya masrafının iadesi ise bulundukları merkezdeki Tüketici Mahkemeleridir. Buralara başvuru sonrasında haksız olarak alınan bu dosya masrafı kısa bir zaman dilimi sonrasında bankalardan alınarak tüketiciye teslim edilir.