Banka Kredisi Ertelenir Mi?

Kişilerin banka kredisi taksitlerini öderken belli nedenlerle zaman zaman zorlandığı görülür. Beklenmedik şekilde ortaya çıkan harcamalar ve işten çıkma gibi nedenlerden dolayı kişiler banka kredisi taksitlerini ödeyemez hale gelebilirler. Aynı zamanda kredi taksitleri ödenmediği takdirde borç giderek artar. Bunun yanında faiz yükünün de katlanarak arttığı görülür. Uzun vadede olan kredi borçları için haciz işlemi başlatılabilir.

Kişilerin bu konuda mağdur olmamaları için banka kredisi ödenmezse ne olur türündeki konu başlıklarından bilgi almaları önemlidir. Aksi takdirde kişiler, ödeyemedikleri kredi borçları için mağdur olabilirler. Diğer taraftan banka kredisini ertelemek isteyen kişilerin bu durumu tamamen banka ile olan ilişkilerine bağlıdır. Aynı zamanda bankalara ödeyemedikleri borç öncesi yaptıkları borç ödemelerinin düzenli olması da banka kredi borcunun ertelenmesinde etkili bir faktör olarak gösterilir.

Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Kişilerin bankalara olan kredi borçlarını ödemeyecekleri anda mutlaka banka ile görüşmeleri gerekir. Kişiler banka ile görüşmedikleri takdirde borçları belli aralıklarla katlanarak artar. Bu da kişilerin borçlarını ödemelerini zorlaştırır. Kişiler, kredi borçları konusunda müşteri hizmetleri ile görüşebilirler. Aynı zamanda konu ile ilgili bir dilekçe hazırlayarak bankalara kredi borçlarının ertelenmesini talep edebilirler. Fakat kişilerin kredi borcu ertelenmesi konusunda hazırlayacakları dilekçede mantıklı bir gerekçe belirtmeleri gerekir.

Kredi Taksit Erteleme

Bankaların kişilere kredi borçlarını ödeyememeleri durumunda bazı koşullarda taksit erteleme seçeneğini sundukları görülüyor. Taksit erteleme seçeneği ile kişiler ödeme yapamadıkları aylarda, kredi borçlarını 3 aya kadar erteleyerek ödemeye devam edebiliyorlar. Fakat banka taksit erteleme seçeneğinden belli bir faiz alıyor. Bu faiz tutarının ise yüksek olmadığı hatta kişilerin kredilerinin yasal takibe düşmelerinin ardından ödeyeceği masraflardan çok daha düşük olduğu biliniyor. Bu yüzden kişilerin kredi borçlarını ödeyemedikleri durumlarda kredi taksit erteleme seçeneğine yönelmeleri gayet mantıklı bir karar oluyor.