Banka, durumunuza bakarak istediğinizin kredi tutarını belirli koşullar altında vermeyi sağlamaktadır. Kredi çekildikten sonra belirli aylar da ödemeler yapılması amaçlanmıştır. Bu ödemelerin banka tarafından belirtilen takvim günleri içerisinde yapılması gerekliliği şart olarak sunulmaktadır. Ödemelerin tarihleri aksatılmadan doğru bir biçimde yapılması gerekmektedir. Ödemeleri belirtilen tarihler içerisinde yapmayanlar için belirli ceza işlemleri uygulanmaktadır. Ödenecek kredi taksitlerinin artmasından dolayı icralık olma durumu da söz konusu olarak gündeme gelmektedir.

Kredi Borcunun Ertelenmesi

Krediyi çekerken belirli yaptırımlar da kabul olarak işlev görmektedir. Krediyi, belirli tarihlerde belirtilen miktarlar düzeninde ödemek zorunda kalmak göz önüne çıkmaktadır. Belirtilen tarihler arasında gerekli miktarın ödenmemesi durumu bankaları rahatsız etmektedir. İmzalanan sözleşmeye göre hareket etmemeniz banka ile aranızın açılmasına sebep olmaktadır. Bankalar genellikle kredi erteleme işlemine pek sıcak bakmamaktadır. Belirtilen tarihler arasında ödeme yapıldığı taktirde bir sıkıntı çıkması göz önüne çıkmamaktadır. Kredi borcunun ertelenmesi talebinde bulunmanız halinde bankalar, yapılandırma kredisi vermektedir. Bankalar, yapılandırma kredisini verirken birtakım şartlar da karşınıza çıkarmaktadır. Daha önceden çekilen miktarın bir bölümünü kapatmanızı veya tamamını kapatmanızı istemektedirler. Bu şartlar altında kredinin ertelenmesi gündeme gelmektedir. Daha önce çekmiş olduğunuz kredi ile ilgili bütün borçların kapanması size bu yolu açmaktadır.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi borcunun yapılandırılması için birtakım yöntemler ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar altında bankaya dilekçe yazılmaktadır. Kredinin daha uzun vadeye yayarak ödeme yapılacağı bilgisi aktarılmış olmaktadır. Ödenemeyecek durumda olan borçlarınızı bu yöntem ile kullanıp banka yetkililerine sunulması gerekmektedir. Banka yetkilileri, yapılan başvuruları değerlendirip gerekli miktarda yapılandırma kredisi adı altında erilen kredi türü ile uygun koşullar hazırlamaktadır. Yapılandırma kredisine de uygun bir şekilde riayet gösterilmesi şartı göz önünde tutulmaktadır.