Bankacılıkta Red 09 Nedir?

Günümüzde borçlanmadan bir şey sahibi olunmuyor sözünü sık sık duyarız. En çok borçlandığımız kurumda bankalardır. Bankalar bireyler için ciddi anlamda finans kaynaklığı yapmakta ve geri ödemelerde sağladığı kolaylıklardan dolayı tercih edilmektedir. Ev almak istiyorsunuz veya ticaret yapmak için kredi kullanmak istiyorsunuz, bir bankanın yolunu tuttunuz ya da İnternet üzerinden kredi başvurusu yaptınız. Dilediğiniz krediyi alabilmek için banka hazırlamış olduğu kıstaslara göre sizi değerlendirecektir. Bunlardan en önemlisi sizin kredi notunuzdur. Bankalar müşterilerinin güvenilir olup olmadığını öğrenmek için mutlaka kredi notuna bakar.

Kredi Notu Nedir?

Bireyin banka ve finans kuruluşları arasında yapılmış olan her türlü mali işlemlere göre yapılan analiz sonucunda ortaya çıkan rakamsal bir değerdir. Bu işlemi Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks tarafından yapılmaktır. Müşterilerin kredi talep ettikleri zaman bankaların ilk referans olarak baktığı rakamsal değerler de diyebiliriz.

Kredi Notu Nelerden Etkilenir?

Kredi notunuzu kullandığınız bireysel krediler ve kredi kartı borcu ödeme alışkanlığınız %30 etkiler. Aylık geliriniz yüksek dahi olsa ödeme alışkanlığınız düzensiz ise bu kredi talebinizin olumsuz olarak değerlendirilmesine sebep olur.

Mevcut bankalara olan borçlarınız %25 etkiler. Borcunuz var ise bankalar talep ettiğiniz krediyi ödeme gücünüzün olup olmadığına mutlaka bakar.

Yakın bir zamanda kredi kullanmış olmanız %20 etkiler. Aynı zamanda kredi kullanım yoğunluğunuz %15 etkiler. %10 diğer faktörler etkilemektedir. Nedir diğer faktörler? Sürekli kredi çıkıp çıkmayacağını test etmek, minikte olsa notunuzu düşürür. Bunu ısrarla yapmaya devam ederseniz kredi tahsis birimleri bunu şüpheli işlem olarak algılar ve talebinizi olumsuz olarak değerlendirir.

İşte tüm bu anlattıklarımızdan sonra kredi başvurusu yapıp Red alırsanız bankanız nedenine 09 diyecektir. Bu bankanın size göndermiş olduğu bir koddur, kredi notunuzun düşük olmasından dolayı kredi talebinizin Red edildiği anlamına gelmektedir.