Ekonomi

Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?

Birçok insan çeşitli zamanlarda ekonomik olarak ortaya çıkan sorunlarla baş etmek için uzun vadeli borçlanma yaparak dar boğazdan çıkma yolunu tercih eder. Elbette bu yöntemin en uygulanabilir olduğu yerler ise bankacılık alanında faaliyet içerisinde olan banka kuruluşlarından geçer. İnsanlar bankalara başvuruda bulunarak kısa, orta veya uzun vadede kredi çekerek mevcut ekonomik dar boğazdan çıkabilir. Bu kredi başvurusu sırasında kişinin başka bankalara borcunun olup olmaması talep edilen krediyi etkileyebilir.

Bankalara Borç Sorgulaması

Birçok insan çeşitli zamanlarda farklı bankalara borçlanabilir. Fakat burada önemli olan bu borçları ödeyebilir durumda olup olmadığınızdır. Şayet başka bankalara borcunuzu zamanında ödemeyerek yasal takibe girdiyseniz bir başka bankadan kredi almanız mümkün değildir. Çünkü bankalar arasında süren denetleme yolları ile her bir müşterinin başka bir bankadan dolayı borcunun olup olmadığı en ince ayrıntısına kadar araştırılabilir.

Banka Kredisinde Kredi Notu

Hem ülkemizde hem de tüm dünyada faaliyetlerini bankacılık alanında sürdüren kurumlar müşterileri çeşitli puanlama sistemi ile sınıflandırırlar. Bu kapsamda her bir kişi veya kurumun mevcut bankacılık hizmetlerinde sınıflara ayrıldığı bilinir. Bu sınıflamada kredi notu verilerek bir kişinin veya kurumun banka borcunu ödeme imkanı olup olmadığını tespit eder. Bununla birlikte bir kişinin başka bir bankada olan borçlarından dolayı kredi notu değişebilir. Bu kredi notunun mevcut sınırların üzerinde olması neticesinde başka bankalardan da ödeme imkanları doğrultusunda kredi çekebilir. Bunun talep edilmesinde gelir belgesi ve bu kredi notu en belirleyici kıstaslardan birisi olarak ön plana çıkar.

Borçların Sürdürebilirliği

Mevcut ekonomik sistem içerisinde insanlar gelirlerini giderlerine göre ayarlamaya çalışırlar. Bankalarda bu kapsamda özellikle insanların gelirlerine göre kredi verme inisiyatifinde bulunurlar. Bu kredilerin geriye ödenme imkanı var ise bankalar çok kısa bir süre içerisinde kredi taleplerini onaylarlar. Fakat başka bankalarda olan borçlar ile gelir kıyaslaması yapıldığında herhangi bir dengesizlik durumu ortaya çıkarsa kredi talepleri olumsuz olarak yanıtlanabilir.