Kadınca Sağlık

Bartholin Kisti Nedir? ve Nasıl Fark Edilir?

Kadınların korkulu rüyası kistler hemen hemen bütün bayanlarda küçük ya da büyük olacak şekilde kendini belli eder. Bartholin kisti nedir? ve nasıl fark edilir? Gibi akıllara takılan birçok sorunun cevabını verelim.

Bartholin Kist Nedir?

Bartholin, vajinanın her iki kenarında bulunan kese şeklindeki bezlerdir. Bu bezler sıvı salgılamakla görevlidir. İlişki sırasında ağrının azalmasındaki neden Bartholin bezlerinin salgıladıkları sıvıdır. Sıvının vajinaya aktarılmasını sağlayan kanallarda tıkanık meydana gelmesi durumunda sıvı birikmesi meydana gelir. Birikme sonrasında da kiste dönüşürler. Zaman içerisinde önemsenmeyen bu kist ilişki devam ettikçe sıvı birikimine devam eder. Tahriş olmuş beze daha da büyümeye başlar. Boyutları bazen portakal büyüklüğüne kadar ilerleyebilir. Para büyüklüğünde de gözlenen Bartholin kisti mikrop kapması halinde apse oluşur. Ağrılı ve kişinin sosyal hayatını etkileyebilecek düzeyde bir kisttir. Apse oluşmuş kiste içi iltihap dolmuştur. İltihap yüksek dereceli ateşe de neden olabilmektedir.

Bartholin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Fark Edilir?

Çoğunlukla belirti vermeyen kist çeşidindendir. Başlangıçta ağrı hissedilmeyen sadece şişkinlik ile kendini gösterir. Herhangi bir kadın doğum doktoru tarafından muayene edilmedikçe anlaşılmaz. Cinsel ilişki sırasında, yürüdüğünüzde, oturduğunuzda herhangi bir ağrı hissediyorsanız ya da şişkinlikten rahatsız oluyorsanız Bartholin kisti olma olasılığı yüksektir.

Bartholin Kistinin Tedavisi

Sizi rahatsız edecek boyutta bir kist değilse herhangi bir müdahaleye gerek kalmaz. Fakat kist büyümüş ve hayatınızı etkiler durumda ise öncelikli olarak antibiyotik tedavisi verilir. İlaç tedavisi ile yanıt alamayan hastalarda cerrahi yönteme başvurulur. Öncelikli olarak tıkanmış kanallar açılır bu işleme marsupializasyon ameliyatı denilmektedir. İç kısımdaki iltihap boşaltılır ve kapama işlemi gerçekleştirilir. Kısa süreli gerçekleşen bazen de lokal anestezi şeklinde uygulanabilen küçük bir operasyondur.