Sağlık

Baş Dönmesi Neyin Belirtisi?

bas-donmesi

Baş Dönmesi Neyin Belirtisi?

Vücudumuz herhangi problem yaşadığında çeşitli belirtiler göstererek sinyal verir. Her hastalığın belirtileri vardır. Baş dönmesi de bu belirtilerden biridir.

Peki Baş Dönmesi Neyin Belirtisi olabilir? Bir kişi baş dönmesi şikâyeti yaşıyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Mesela bu sebep ciddi bir beyin tümörü göstergesi olabilir. Bu durumu bir kulak burun boğaz uzmanı ya da nörolog değerlendirebilir.

Vertigo denilen hastalık da ciddi baş dönmesine neden olur. Bu hastalıkta mide bulantısı ve kusma gibi diğer belirtiler de görülür. İç kulak dengesizliğinden kaynaklanır istirahat ve çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir.

Tansiyondaki düşüş ve artışlar da baş dönmesine neden olabilir. Aritmi durumunda yani kalp ritminin bozulması durumunda kalp kapağı problemlerinde de baş dönmesi olabilir. Bu durumu kardiyolog ve nörolog bir arada değerlendirerek baş dönmesinin sebebine ulaşabilirler.

Bazı psikolojik rahatsızlıklar depresyon panik atak ve stres gibi baş dönmesine neden olabilecek diğer etkendir. Bu gibi durumlarda da bir psikiyatrist ya da psikolog bu durumu değerlendirir ve nedenini araştırır.

Kısacası baş dönmesi de diğer belirtiler gibi önemsenmesi gereken bir belirtidir ve birçok hastalığın erken teşhisinde önemli bir etkendir. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır!