Baş Dönmesinin Nedenleri Neler Olabilir?

Baş dönmesi, kişinin dengesini sağlayamaması ve bulunduğu konumu sabitlemekte zorlanması olarak ifade edilebilir. Baş dönmesi, psikolojik kökenli ya da fiziksel kökenli olabilir. Sürekli baş dönmesi problemi yaşayan kişi, baş dönmesinin nedenleri neler olabilir? sorusuna kendince cevaplar aramamalıdır. Baş dönmesini bir kereden fazla yaşayan her kişi; başta kan değerleri olmak üzere gerekli tüm tetkik ve tahlilleri yaptırmalıdır. Baş dönmesini önemsemeyen bireyler, baş dönmesinin; beyin kanaması, kalp krizi habercisi olabileceğini bilmelidirler.

Orta Kulak İltihabı

Baş dönmesi ile ilişkilendirilen hastalıklardan biri orta kulak iltihabıdır. Bu hastalıkta kişiye; kulak bölgesinde ağrı, denge kaybı, bulantı ya kusma eşlik edebilir. Kişi bu belirtilerden birini baş dönmesine ek olarak yaşadığında vakit kaybetmeden hastalığını teşhis ettirmelidir. Ölüm riski olmamasına karşın günlük hayatı zorlaştırabilecek bir hastalıktır.

Yüksek Tansiyon

Baş dönmesine; mide bulantısı, sersemlik, baş ağrısı gibi belirtiler eşlik ediyorsa kişi, hastanelerin ilgili bölümlerine başvuru yaparak tedavi talep etmelidir. Bu belirtiler; birçok hastalığın oluşmasına ve tetiklenmesine neden olan yüksek tansiyon hastalığının, belirtilerinden olabilir. Bu hastalık ömür boyu devam edebilen (kronik) bir hastalıktır. Ancak zamanında uygulanan tedavi yöntemleri ile yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. Hastalık ile ilgili hiçbir önlem alınmaması ya da hastalığın umursanmaması, beyin kanaması ve ölümle sonuçlanabilir.

Beyin Tümörleri

Beyin tümörleri; baş dönmesinin sebep olduğu en tehlikeli hastalıklardan biridir. Ancak kişi sadece baş dönmesi yaşadığında beyninde tümör olduğunu düşünmemelidir. Kişi; hastanelerin nöroloji bölümüne giderek, uzman doktorlara kendileri ile ilgili bilgi vermelidir. Daha sonra doktor, farklı yollarla hastalığın teşhisini gerçekleştirebilir. Bu hastalıkta, tümörlerin tamamının kötü huylu olmadığı bilinmelidir.

Psikolojik Rahatsızlıklar

Baş dönmesi birçok hastalığın belirtisi olabileceği gibi, tamamen psikolojik kökenli de olabilir. Panik atak hastaları, baş dönmesi problemi ile çok fazla karşılaşırlar. Hastalığın evrelerine göre hasta; kalp krizi geçirdiğini, beyin kanaması geçirdiğini düşünebilir. Bu gibi durumlarda; gerekli tahlilleri yaptırıp sonuç alamayan kişiler, baş dönmesinin psikolojik faktörlerden de kaynaklanabileceğini bilmelidirler.