Annenin gebelik hali ortaya çıktığı andan itibaren Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? sorusu anne ve baba tarafından merak edilen konular arsında yerini alıyor. Bebeğin cinsiyeti anne karnına düştüğü anda aslında belli oluyor ancak doktor tarafından gözlemlenebilmesi için bebeğin belli bir gelişim sürecini tamamlaması gerekiyor. Bu süre genellikle 13. haftanın sonunda tamamlanabiliyor. Ultrason cihazı ile görüntüyü tespit edebilmek mümkün oluyor. Ancak konu hakkında daha net bir bilgiye ulaşmak için 20. hafta en doğru zaman olarak biliniyor. Bebeğin cinsiyeti bu dönemlerde doktor tarafından bir ultrason cihazı ile görüntülenebiliyor.

Cinsiyet Hakkında Yanılma Oranı

Bebeğin cinsiyeti ile ilgili bu dönemler küçük de olsa bir yanılma payı olabiliyor. Bazı durumlarda erkek bebeğin penisi görüntülenemediğinden bebeğin kız olabileceği düşünülebiliyor. Ancak ilerleyen dönemlerde cinsiyetle ilgili kesin bilgiler verilebiliyor. Erkek bebekler görüntülendiğinde ise yanılma payı biraz daha düşük olabiliyor. Her iki durumda da zamanın ilerlemesi ve bebeğin daha fazla gelişmesi ile cinsiyet tam olarak belli oluyor.

Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

Bir bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde kullanılan ilk yöntem ultrasonografi yöntemidir. Anne karnında gezdirilen bu görüntüleme cihazı bebeğin cinsiyetinin uzman kişilerce belirlenmesini sağlar. Diğer bir yöntem ise amino sentez denen yöntemdir. Ancak bu yöntem her durumda uygulanmaz. Anne karnından alınan bir miktar su ile kromozom incelemesi yapıldığında bebeğin cinsiyeti (XX) kız veya (XY) erkek olarak belirlenebilir. Bu yöntemlerden herhangi biri ile cinsiyeti öğrenmek mümkün olabilir. Ancak bebeğin cinsiyeti ile ilgili beklentiler gebeliğin geri kalanında annenin psikolojisini etkileyeceğinden cinsiyeti öğrenme tamamen kişisel bir tercih olarak belirleniyor. Cinsiyet ile ilgili kesin bir bilgi verilebilmesi için 17. haftanın dolmuş olması hatta 20. haftaya ulaşılmış olması gerekiyor.