Bebeğin Diş Sağlığı İçin Ne Yapılabilir?

Birçok insan çocuk sahibi olmak için çeşitli yöntemlerde çabalar sarf eder. Elbette bu çabaların ardından çocukların dünyaya gelme süreci başlar. Özellikle anne adayları hamile oldukları zaman çeşitli yol ve yöntemler ile bebeğin gelişmesinde ciddi bir rol oynarlar. Bu kapsamda bebeğin diş sağlığı konusunda alınacak tedbirler ile bebeğin sağlıklı bir diş yapısının oluşması sağlanabilir. Bu yöntemlerin başında ise anne adayının beslenmesinden geçer.

Hamilelik Döneminde Bebeğin Diş Gelişimi

Anne adaylarının hamile olmasının ardından bebeğin diş gelişimi ve diğer organlarda meydana gelen değişim çeşitli zaman dilimlerinde gelişme gösterir. Bu organların önemli bir parçası haline gelen diş gelişimi 6 ile 7. haftalar arasında başlayarak görülmeye başlar. Özellikle 3.haftada meydana gelen ağız gelişiminin devamında dişlerde gelişim meydana gelir. Özellikle bu zaman diliminin ardından anne adaylarının beslenmelerine çok titiz bir şekilde dikkat etmeleri gerekir.

Diş Gelişimi Açısından Annelerin Beslenme Düzeni

Özellikle ilk zamanlardan itibaren başlayan bebek diş gelişimi sırasında beslenmeye dikkat etmek gerekir. Vitaminlerden A, C, D, B12 ve Folik asit konusunda yeterli olan destekleme yapılmalıdır. Bu kapsamda A vitamini elde etmek için anne adaylarının süt, yumurta ve et tüketmeleri önerilir. Diğer C vitamini içi ise domates, çilek ve narenciye ürünlerinin tüketilmesi gerekir.

Diğer bir vitamin olan D vitamini için anne adaylarının bol bir şekilde yumurta, balık, süt ve et tüketmeleri gerekiyor. Folik asitlerin temin edilmesi için ise yeşil yapraklı bitkilerin, kuru baklagillerin ve sebzelerin bol bol tüketilmesi gerekir. B12 vitaminin temini için ise hayvansal gıdalar ve et tüketilmesi bu vitaminin kazanılmasında önemli bir yol olarak önerilir. Bebeklerin kalsiyum ihtiyaçlarının giderilmesi için anne adaylarının yoğun bir şekilde kalsiyum açısından zengin olan besinleri tercih etmeleri, özellikle soda tüketmeleri çok faydalı olarak tespit edilmiştir.