Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır

Bebeğiniz her mama yedikten sonra vaya her süt emdikten sonra ağlamaya başlıyorsa bu gibi durumlarda aklınıza bebeğin gazı nasıl çıkarılır sorusu gelsin. Bebeklerde görülen gaz sancısına tıp dilinde kolik adı verilir. Bu gibi durumlar daha çok 3 aylığın altındaki bebeklerin %20 sinde görülmektedir. Yen, doğmuş bebeklerde ise gaz sancısı iki haftalık iken başlar 3 aylık olana kadar devam eder. Tabi 3 aylık oluşunda tamamen geçecek diye bir kaide yoktur. Bu gibi durumlar çok az bebekte olsa da bile 8-9 aylığa kadar devam eder.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Bilinir

Bebek aç ve uykusuz değilse ayaklarını karnına doğru çekerse ellerini sıkıp acı bir şekilde ağlıyorsa büyük bir olasılık gaz sancısı çekiyordur. Aslında her bebek ağlar ama ağlamanın gaz sancısından kaynaklandığını anlamak için; Huzursuz oluşu, sürekli ağlayışı, kızarıklık ve acı çekmesi gaz sancısının en belirgin özelliğidir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedenleri

Bebeklerde gaz sancısının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte fakat daha çok sindirim sistemi oluşumunun tam tamamlamaması, mama ve anne sütünün bebeğe belli bir süreden sonra alerji durumu oluşturmasıdır. Diğer bir neden ise, mama ile beslenen bebeklerde mama içindeki bazı maddeler bebeğin gaz oluşmasını sağlayabilir. Anne sütü ve mama verilen bebekte bu durum devam ediyorsa genelde mama değişimi olur. Annelerin yediği besinlerde bebeğe zarar verebilir ve annelerin yediklerine dikkat etmeleri gerekir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Öncelikle bebek anne sütünü emerken meme ucunu tam kavraması ve hava yutmaması gerekir. Bebeğin mama yedirmesine erken başlayışı ve meyveli içecek vermek sancıları arttırır. Bebeğin kundak içinde oluşturmak sıkı bir şekilde sarıp hareket etmesini engellemek gaz sorunu oluşturur. Gaz çıkarması için mamadan sonra bebeği yüz üstü yatırılır ve hafifçe sırtı ovalanır. Karna hafif masaj ve ayak üzerine kalkmak gaz çıkarmasına yardımcı olur. Bazı bitkisel çaylar gaz çıkarmasına yardımcı olur. Bunlardan biri rezene çayı gaz çıkarmayı kolaylaştırır.