Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanmalıdır?

Bebekler anne karnındayken sürekli uyku halindedir. Yeni doğan bebekler de günde ortalama 20 saat uyurlar. Bir nevi anne karnında oldukları ortamı devam ettirirler. Fakat 6. Aydan itibaren ışığa, çevre seslerine ve ısıya olan duyarlılıkları arttığı için bebeklerin uyku saati 16-14 saate düşer.

Bir haftalık olan yeni doğan bebekler yaklaşık olarak günün %80’ini aralıklarla uyuyarak geçirir. Bir aylık olan bir bebeğin uyku zamanı günde 3-4 şekerlemeye ve geceleri de 5-6 saatlik deliksiz uykusuna dönüşerek giderek azalır. Gece uyanmalar, gaz sancıları, uyuturken çekilen zorluk gibi sebepler anneleri sallama yöntemlerine iter (Ayakta sallamak, çarşafta sallamak gibi). Bakıldığında bunlar daha güç uygulamalar da olsa eskilerden günümüze bu şekilde büyütülen pek çok bebek olmuştur.

Bebeğinizi Sallayarak Uyutmak Zararlı mı?

Bebekler sallanırken genelde gözleri sabit bir noktaya bakar. Vestibüler labirent denilen, iç kulakta dengeyi kontrol eden içi sıvı dolu yarım daire şeklinde olan bölüm, bölümde ki hücrelerin sallanma uyarıları vermesi baş dönmesi hissiyle bebeğin uykuya geçmesine neden olur. Bu durumda bebeğin bir uyku ihtiyacı olmasa bile uyumaya başlar. Bu yüzden sürekli hareket halinde olan veya başka şeylerle uğraşan bebeklerin sallanarak uyutulması daha zordur. Bebeğin uyumadığı zamanlarda giderek daha hızlı sallanması söz konusu olabiliyor. Şiddetli sallama, sarsılmış bebek sendromu gibi tehlikeli bir duruma yol açabilir. Bu durumda bebeklerde kalıcı beyin hasarları ya da beyin kanamaları gibi durumlar görülebilir. Bebekleri sallamanın bu tip zararları söz konusu iken, uyku sorunu olanların bebek doktoruna danışmaları daha doğru olacaktır.

Bebeklerde Uyku Düzeni

Her bebeğin uyku yöntemi değişiklik gösterir. Bebeğin gazlı olduğu zamanlar geçince bebek uyku düzeni edindirmeye başlanmalıdır. Uyutmadan önce karnının tok, ortam ısısının, altının temiz olması ve üzerindeki kıyafetin uykuya uygun olduğunu bilmek gereklidir. Bebeklerin ağlaması çoğu zaman uyku ihtiyacından dolayıdır. Her akşam aynı saatte bebeği kucakla sakinleştirip loş ışıklı sessiz bir oda ortamında uyutulmalıdır. Bu esnada elini tutmak ya da sırtını sıvazlamak bebeğe güven duygusu verir. Bu hareketler ileriki zamanlarda uyku arkadaşı edindirmeyi kolaylaştırır. Tabi ki uyku arkadaşı olacak oyuncak yalnızca yatakta verilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bebek uyku düzenini öğrenirken kendi iç sistemini kurması sabırla beklenmelidir. Müdahale edilmemeli, bebek kendi tarzını oluşturmalıdır.

Uyku ve beslenme düzeni birbiriyle ilişkilidir. Anneler bazen beslenmesi için ayarlama yapar ve çocuğu beslemek için uyandırır. Bu doğru değildir.