Bebek Biberonla Nasıl Beslenir?

Annelerin ilk olarak yapması gereken bebeklerini biraz sabırla veya gerekirse bir uzman desteği ile kendi sütleri ile beslemeleri bebekler için en önemli olaylardan biridir. Ancak bazı durumlarda annenin sütü yeterli olmadığında bebek ek besin ihtiyacı duyar. Bebek annenin sütü olmasına rağmen yeteri kadar kilo almıyorsa doktor tavsiyesi ile bebek ek besin ile biberonla beslenmelidir. Annelerin özellikle ilk defa anne olanların akıllarında kalan soru bebek biberonla nasıl beslenir? sorusudur. İnternet üzerinde bu konular ile ilgili oldukça fazla bilgiler yer alıyor. Özellikle deneyim sahibi olan anne adaylarının yazdığı yorumlar yeni adayları için oldukça önemli bir yazı oluyor.

Biberon İle Beslemede Gerekenler Nelerdir?

Tamamen biberonla beslenen bebekler 8 adet büyük boylarda biberon şişesine ihtiyaç duyarlar. Bunların yanında anne adayları ekstradan biberon memelerini almaları ve temiz bir yerde yedek olarak saklamaları gerekir. Bu saklama işlemleri annenin biberon memeleri hasar gördüğünde veya tıkandığında kullanabilecekleri bir durum olarak kenarda bulunur. Biberon memesi alırken annelerin dikkat etmesi gereken önemli bir özellik biberon memesinin anne memesine benzeyen bir görünümde olması gerektiğidir. Çünkü bebek bir yandan annesini de emiyorsa memeyi bırakmamasını sağlamış olacaktır. Ayrıca bu anne memesine benzeyen biberon başlıkları bebeklerin çene ve damak gelişiminde olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Anne Bebeğini Biberonla Nasıl Beslemeli?

Anne adaylarının yorgun geçen doğum, lohusalık (puerperium) da veya bebek bakım sürecinde dinlenmek için bile olsa bebeklerini biberonla besleyebilirler. Ancak bebeğin tek ihtiyaç duyduğu şey beslenmek değildir. Biberon ile bile beslenirken bebek anne kokusu arar. Bu nedenle bebeğinizi kucağınızda 45 derecelik bir açı ile tutup biberon ile beslemeniz bebeğinizin ruhsal gelişimi için çok etkili bir durumdur.