Bebek Boğulması ve İlk Yardım

Bebeklerde bir yaşa kadar en sık olarak görülen ölüm ve yaralanma nedenlerinden biri boğulmadır. Solunum yoluna kaçan yiyecek, içecek veya yabancı bir madde bebeğin boğulmasına neden olabilir. Ebeveynlerin bebekleri sürekli gözlem altında tutmaları bu yüzden çok önemlidir. Bebek boğulması ve ilk yardım nasıl olmalıdır?

Bebeklerde boğulma belirtileri nelerdir?

Nefes almakta güçlük çekme, sesinin çıkmaması, ağlayamamak, zor ve gürültülü nefes alma, öksürmede zayıflık ve etkisizlik, dudaklarda ve tırnaklarda morarma görülüyorsa bebeğiniz boğulma tehlikesi ile karşı karşıya olabilir.

Boğulma anında bebeğe ilk yardım nasıl yapılır?

İlk olarak 112 acil yardımı arayın. Daha sonra sizin yapabileceğiniz ilk yardımları sırasıyla yapın. Bebeğinizi yüzü aşağı gelecek şekilde baş aşağı çevirin. Başını boynunu sabitledikten sonra iki kürek kemiği arasına 5 defa elinizin topuğu ile vurun. Bu şekilde bebeğin akciğerlerine basınç uygulayarak yabancı cismin basınçlı hava ile dışarı atılmasını sağlamış olursunuz. Eğer cisim çıkmadıysa bebeğinizi sürt üstü gelecek şekilde sert bir zemine baş aşağı pozisyonda yatırın. Meme sınırının altında bir parmak genişlikte bir alana iki parmağınız ile beş defa göğüs duvarını sert bir şekilde ittirin. Bunların sonucunda nesne hala çıkmadıysa bebeğinizin ağzını açın nesne görünüyorsa dilini öne doğru bastırdıktan sonra işaret parmağınızla nesneyi çıkarın. Bebeğiniz nefes alamıyorsa başını geriye doğru atın. Ağız ve burnunu ağzınız ile kapatarak iki defa hızlıca nefes vererek suni teneffüs yapın.

Bebeklerde boğulma tehlikesini nasıl ortadan kaldırabiliriz?

6 aya kadar katı gıda vermemeye özen gösterin. Yiyeceği yiyecekleri püre haline getirin. Bebeğinizin boğazına rahatlıkla kaçabilecek olan oyuncaklardan uzak tutun. Etrafta bebeğin boğulmasına neden olacak pil, madeni para, düğme gibi küçük şeylerin olmamasına özen gösterin. Katı gıdaya geçecek yaşa geldiğinde ise çiğnemede zorluk çekeceği yiyecekler vermeyin.