Bebek Doğum Tarihi Hesaplama

Bebeğinizin Tahmini Doğum Tarihini Hesaplamak için Son Adet Tarihinizi Seçin.

Gebelik kadınlar için en önemli dönüm noktaları arasında yer almakta ve doğuma kadar da zaman olarak 40 hafta sürmektedir. Gebelik dönemi içerisinde bebek doğum tarihi hesaplama zamanı da anne adayları için ayrı bir heyecan kaynağı olmaktadır. Kırk hafta süren hamilelik süreci standart olarak 9 ay 10 gün olarak ifade edilmektedir. Ayrıca hamilelik süreci takibi yapılırken bu dönem üç ayrı aşama olarak da görülebilmektedir. Yirmi beş hafta sonrasında normal hamilelik sürecindeki bebekler erken doğum halinde dış dünyada yaşayabilecek standarda kavuşmaktadır. Tabii en sağlıklısı da 37 ve 40’cı haftalarda doğumların meydana gelmesi olmaktadır. Tabi bu süreçte muhtemel bebek doğum tarihi hesaplamalarının yapılması konusunda, anne adayının fiziki özellikleri ve bilgileri de oldukça belirleyici olmaktadır. Çünkü her kadının hamilelik sürecinin başlangıcında ve sonrasında yaşamış olduğu evreler farklı türde şekillenmektedir. Bazı hamilelikler evrenin başından beri belirli sağlık sorunları ile birlikte ilerlemekte iken, bazı hamilelikler ise normal doğum zamanına kadar hiçbir sağlık problemi yaşanmadan kolaylıkla sonlanabilmektedir.

Doğum Tarihini Hesaplamada Etkili Olan Faktörler?

Gebelik süreci tamamen her anne adayının fiziki özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Beklenen bebeğin doğum tarihi hesaplama işlemleri yapılırken de belirli kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Bu kriterler arasında anne adayının hamilelik dönemi öncesinde adetlerini düzenli yaşayıp yaşamaması, bebek oluşumu öncesinde ovülasyon tarihinin tam olarak tespit edilebilmesi, normal yollarla hamile kalma imkanının olmadığı durumlarda tüp bebek tedavisi ile hamile kalınması ve bazen de anne adaylarının son adet tarihini kayıt etmemesinden dolayı unutmuş olmasına bağlı olarak tahmini bebek doğum tarihleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu faktörlere bağlı olarak tahmini doğum zamanı hesaplanmada sıkıntı yaşanıyorsa, hamilelik sürecinde takip için gidilen kadın doğum uzmanlarının ultrasonda yaptıkları ölçümler sayesinde, gebelik haftası ve tahmini doğum süreci hakkında net bilgi alma imkanı da bulunmaktadır.

Bebek Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanmalıdır?

Bebek doğum tarihi hesaplanırken son adet olunduğu zamanın ilk günü baz alınmaktadır. Son adet tarihinin ilk günü sonrasına 40 hafta eklemek suretiyle tahmini bebek doğum zamanı hesaplanabilmektedir. Tabii ki 40 haftalık süreç standart bir zaman olsa da bazı gebelikler tam zamanında doğumla sonuçlansa da, bazılarında ise 40 haftadan önce doğumlar meydana gelebilmektedir. Bu faktörleri düşünmeden son adetin ilk günü üzerine eklenecek 40 haftalık süreç sonrasında doğum tarihi belirlenebilmekte ve genel hazırlıklar da buna göre yapılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise hesaplama yapılırken döllenme tarihini başlangıç olarak almamaktır. Çünkü kadınlarda döllenme tarihi son adet dönemi sonrasındaki 15 günde meydana gelmektedir. Bu tarihi hesaplamalarda hamilelik başlangıcı olarak kullanmak doğum zamanı konusunda yanılmaya neden olabilmektedir. Tabi kullanılan bu yöntem normal yolla hamile kalabilen kişilerin doğum tarihlerini belirleme konusunda doğru sonuç vermektedir. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalanların ise doğum tarihi hesaplama yöntemi farklı şekilde yapılmaktadır. Tüp bebek yöntemi iki farklı şekilde yapılmış olsa da, gebelik başlangıç tarihi olarak tercih edilen tüp bebek yöntemi ne olursa olsun transfer yapılan tarih belirleyici olmaktadır. Yapılan tüp bebek işleminde gerekli olan tedavi kapsamında uygulanan ilaçlardan dolayı, adet dönemi günleri değil transfer tarihi günü belirleyici olarak dikkate alınmaktadır. Tüp bebekte transferin yapıldığı tarihte kişilerin 2 haftalık hamile olduğu varsayılmaktadır. Buna göre yapılacak bebek doğum tarihi hesaplama işlemleri konusunda transfer yapılan tarihin üzerine 38 hafta eklenmek suretiyle tahmini doğum zamanına ulaşılmaktadır.