Bebek Nasıl Kundaklanır?

Bebek Nasıl Kundaklanır? bilmeyen anne adayları varsa bu yazı tam sizlere göre. Bebeğin kundaklama olayı eski bir yöntem olarak gözükür. Bir dönem de reklamlarda bile kullanılan bebek görselleri kundaklı bebek şeklindeydi. Eski yıllarda da bebeklerin doğduktan hemen sonra hastane de anne ile ayrılıp, ayrı bir oda da uyuma işlemine alınırlardı. Oda da hepsi ayrı bir yatakların içinde kundaklanmış bir halde annelerinden ayrı bir şekil de uyurlardı. Anneannelerden, ninelerden veya büyük büyük ninelerden anne olacaklara kalan bir eski yöntemdir kundak sistemi. Ancak bir dönem kundak sistemi yasaklandı. Nedeni ise, bebeklerin bacak ve kalça bölgelerinin çok fazla sıkı sarılması olayıydı.

Bunların sonucunda ortaya kalça çıkığı problemleri çıkıyor. Zaman ilerledikçe kundak kendi içerisinde üst kundak ve alt kundak veya tam kundak ve yarım kundak olarak ikiye ayrıldı. Şimdiki zamanlarda önerilen kundaklama sistemi yarım denilen alt kundak sistemidir. Bu sistemi tüm dünyadaki uzmanlar çocuk sağlığı açısından bu şekilde öneriyorlar.

Bebek Kundaklama İşlemi Nasıl Yapılır?

Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri bebek nasıl kundaklanır? Sorusudur. Bu sorulara göre birçok bebek kundaklama yöntemleri bulunuyor. Bunlardan biri şu şekil de yapılır; Pamuk veya muslin bir bez kullanmanız gerekiyor. Bebeğin üst bölgesini yaklaşık 20 cm kadar kıvırın daha sonra bebeğin üzerine omuzlarının üst kısma gelecek şekil de yatırın, daha sonra bebeğinizin ellerinden birini katlamış olduğunuz yerin altına koyun. Bu işlemlerden sonra bezin uç kısmını bebeğin vücuduna sararak ayaklarını altına doğru sıkıştırın. Açıkta kalan diğer elini de katlamış olduğunuz yerin altına koyun. Daha sonra kalan ucu bebeğin vücuduna sararak sırtının arkasına doğru sıkıştırın. Açıkta kalan diğer kısımları bebeğin ayaklarına doğru altına yerleştirin. Ayrıca bebekler sıkı şekilde kundaklanma olayını severler ancak siz fazla sıkı bağlamayın.