Anne & Bebek

Bebek Nasıl Yatıştırılır?

Bebeklerin ağlamaları ebeveynlerin telaşlanmasına neden olur. Ağlayan her bebeğin mutlaka bir ağlama sebebi bulunur. Özellikle bebeklerin etrafı tanımaya başlaması, yürümesi ve daha fazla hareketlenmesi yorulmasına neden olur. Bu yorgunluğa bir de etraftan gelen uyarıcıların çok olması bebekte hırçınlığa, huzursuzluğa ve sinirliliğe neden olur. Bu gibi durumla karşılaşan ebeveynlerin bebeklerini sakinleştirmesi gerekir. Bazen çok aşırı ağlayan bebekler ebeveynlerin telaşlanmasına neden olur. Burada da akla ağlayan bebek nasıl yatıştırılır? Sorusu gelir.

Ağlayan bebekleri sakinleştirme yöntemleri nelerdir?

İlk olarak bebek ağlarken ebeveynin sakin davranması gerekir. Özellikle annelerdeki her duyguyu hisseden bebek sizin sakin olup olmadığınızdan da etkilenir. Bebeğin altını kontrol edin. Altının pis olması da bebeği rahatsız edebilir. Bebeği kucağınıza alıp okşayarak onun rahatlamasına ve kendini güvende hissetmesini sağlayın. Bebeğin gazı varsa bebeğin ağlama nedeni olabilir. Bebeğin başını omuzunuza yaslayarak sırtını okşayarak gazını alın. Ağlama nedenlerinden birinin de ateş olmasından dolayı bebeğin ateşini kontrol edin. Eğer anne sütü kullanıyorsa emzirin, biberon maması kullanıyorsa biberonla besleyin.

Bebeğinizi kucağınıza alarak kendini anne karnında hissedebileceği pozisyonda sallayın. Bebek yağı kullanarak bebeğinize masaj yapın. Bebeğinize banyo yaptırın. Özellikle her gün banyo yapmaya alışkın olan bebekler banyosunu aksatmanızdan dolayı da rahatsız olurlar. Onun dikkatini dağıtmak için oyuncaklar ile oynatın. 6 aya kadar olan bebekler anne karnındaki sese en yakın ses olan çalıştıracağınız süpürge sesi ile sakinleşmektedir. Bebeği sessiz bir ortama götürüp ona ninni söyleyin yada sakinleştirici bir müzik açın. Uykusu gelmiş olabileceği için bebeğinizi yatağına yatırıp sırtını hafif hafif okşayarak uyumasını sağlayın. Bebeğiniz bunları yapmanıza rağmen susmuyorsa şiddetli ağlamalar devam ediyorsa bebeğinizin başka bir problemi olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız takdirde bebeğinizi bir doktora götürün.