Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar?

Hamilelik süresinin sağlıklı olarak tamamlanmasının sonrasında bebeğin doğumu gerçekleşir. Sağlıklı doğan bebeğin gelişim süresinde de dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusu olmakla beraber, bebeğin düzenli ve rutin kontrollerinin de sağlanması gerekmektedir. Her ay farklı gelişim bünyesinde yetişmeye başlayan bebeklerin doktor kontrollerinde olması doğabilecek unsurları en aza indirmek için önemli adımlar arasındadır.

Bebekler de Gelişim Süreleri,

Doğum süresi ile ilk ışıkla tanışan bebekler de görme eylemi gerçekleşmeye başlar. Durum daha anne karnındayken de eyleme dönüşmüş olsa bile, doğum ile netlik kazanmaya başlar. Bebekler gece ve gündüz kavramını tam anlamı ile bilmediklerinden, karanlık olan geceleri belirli belirsiz saatler uyanırlar. Anne karınlarında ki hayata alışmış olmaları ve doğum sonrasında ki düzene alışma sağlamaya çalışmalarında bu durumun büyük etkiler mevcuttur. Bebeklerde ilk aylar da gözle temas kurulmaya çalışılır, ancak etkili sonuç alınması oldukça güçtür. Bebekler ilk 3 ayda görme işlemlerini tam anlamı ile gerçekleştiremez, kendilerinden maksimum 50-100 cm uzaklığındaki kişileri ve nesneleri yakalama görme fırsatı yakalayabilirler.

 

Görme Durumu Ne Zaman Netleşir?

Bebekler de görme eylemi ilk zamanda 50 cm yakınında mevcut olan görme olasılığı harekete bağlı olarak gelişme sağlayacaktır. İlk doğumla yakın mesafeleri görme yeteneklerinin bulunması, zaman içerisinde yakın mesafe içerisinde ki algılama ve yakalama çabaları ile hareket oranları daha da artış gösterecektir. Gelişme çağı 6 aydan başlar ve 5 yaşına ulaştığında tam anlamı ile netleşmiş olacaktır. Ancak gelişim süreci 7-9 yaşları arasında tamamlanmış olur.