Bebek Oto Koltuğu Nasıl Takılır?

Yetişkin kişiler gibi bebeklerin de oto araçlarında güvenliğinin sağlanması için kendine uygun ve rahat bir şekilde oturacak koltukları olmaları şarttır. Çünkü bebekler ne kadar rahat yolculuk yaptığında araçtaki kişiler de özellikle şoförde o kadar rahat olur ve yolculuğu güvenlikli bir şekilde tamamlar. Bundan dolayı bebeklerin daha rahat hareket etmesi için onlara özel yaş aralığı, boyu, ağırlığı gibi özellikleri göz önüne alınarak koltuk yapılmıştır. Bu koltukları aldığınız takdirde bebek oto koltuğu nasıl takılır? Sorusu aklınıza gelmektedir. Bebek oto koltuğu takımında bahsedelim.

Bebek Oto Koltuk Kurulumu

Her oto koltuğu her arabaya farklı şekilde uygulanır. Ancak ilk koltuk kurulumu oldukça zorlayıcı deneyim sergiler. Bu işlemi bebeğinizin güvenliği için olduğunu unutmayın ve sakin bir şekilde takmaya çalışın. Çocuğunuzun oto koltuğu emniyet kemerini çekmeye unutmayın emniyet kemerini çekebildiğiniz kadar çekin ve kilitlenmesini sağlayın. Sonra iyice gergin olması için geriye sarmasına izin verin. Mümkün olduğu bir şekilde gerilmesi için koltuğu oturtun. Kurma aşaması tamamlandığı takdirde koltuğu öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Eğer oto koltuğu iki santimetreden daha ileri hareket ediyorsa gevşeklik olduğunu biliniz. Bunun için oto koltuğu daha sıkı kilitlenmesi gerekir. Emniyet kemeri yerleşimi bebeğinizin boyuna ve koltuğun arkaya mı öne mi doğru olduğuna göre değişir. Arkaya bakar durumda ise, kemer bağları en altta ya da ortada kilit yerleri ise omuzlarda veya aşağısındadır. Öne bakar durumda ise, kemer bağları ortada veya üstte olmalı kilit yerleri omuzda veya yukarısındadır. Göğüs kopçaları ise bebeğin göğüs hizasında olmalıdır.

Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto koltuğu alırken çocuğunuzu ağırlık ve araç içerisinde konumu önemlidir.

Ağırlık: Çocuğunuz emniyetli yolculuk yapması için araç içerisinde onun vücut ağırlığına uygun oto koltuk olmalıdır. Birçok özellik ile birlikte çocuğun yaşı ve kilosu ile orantılı koltuk seçimi yapabilirsiniz.10 kg kadar olan çocuklarda 1 yaşına kadar 0 grubu alınır.13 kg kadar olan çocuklarda 15 aylığa kadar 0+ grubu alınır. Bu gibi özelliklere dayanır.