Anne ve babaların uzun bir aradan sonra bekledikleri doğum ve sonrasında büyük hayranlık bırakan bebekler, ebeveynlere büyük heyecan yaşatırlar. İlk gözlerini açışı, agular ve hareketlerden sonra bebekler ne zaman emekler? sorusuyla heyecanla beklenir o günler. Bebekler hareketlendikten sonra yavaş yavaş kendini toparlamaya çalışır. 6 aydan sonra emeklemeye çalışırlar ve başarılı olurlar. Emeklemek onlara daha da özgüven kazandırır. Evin içerisinde her yeri gezmek, dolaşmak isterler. Karıştırmak onları öğrenmeye sevkeder. Yaptıkça, döküp-saçtıkça, dağıttıkça öğrenim kazanırlar. Onlara bu öğrenme sürecinde izin vermek ve kendince neler yapıyor izlemek gerekir.

Bebeklerin Yürümeye Yolculuğu

Bebekler, emeklemeden sonra bir yerlere tutunmaya çalışarak ayağa kalkarlar. Kimi zaman düşselerde pes etmeden devam ederler. Onlar için düşmek, öğrenmenin bir yoludur. Ancak düşe kalka adım atmayı öğrenir ve yürümeye doğru yol alırlar. Bebekler 1 yaşından sonra yürümeye başlarlar. Kimi çocukta farklılık gösterebilir ancak en geç 1,5 yaşına kadar yürürler. Anne ve babalar her ânı büyük bir heyecanla izlerler.

Bebeklerin Konuşmaya Başlaması

Bebekler çok küçükken agular yapar, 1 yaşına kadar anne, baba, dede, mama gibi kısa kelimeler söyler. 1,5 yaşından sonra iki kelimeye kadar konuşabilirler. Dertlerini az da olsa anlatmaya çalışırlar. Onları en iyi anlayacak anne ve babalarıdır.

Bebeklerin Tuvalet Alışkanlığı

Bebekler, 1 yaşından sonra artık çocuk diye anılır. Çocuklar ne zaman saklanarak tuvaletini yapmaya çalışırsa, o zaman tuvalete alıştırma zamanı gelmiş demektir. Çişini söylemesi anne tarafından öğretilir. Öğrendikten sonra bez alışkanlığını yavaşça bırakmak gerekir. Geceleri yatmadan önce ve gece uyku ortalarında çocuğu tuvalete götürmek, ıslanma olmasını engeller. Alışmaya başladıkça annenin sorumluluğu biraz daha azalır ve kolaylık sağlar. Bebekler hayata tutunmaya başlar ve kendini kurtarmaya başlar. Anne ve babanın mutluluğu bunu görmeye değerdir.