Bebekler Ne Zaman Oturur?

Anne ve babalar, doğumdan sonra yeni doğan bebeklerine, büyük özen göstererek hayata tutunmalarına yardımcı olurlar. Bebekler büyürken birtakım yollardan geçerler. Agular yapması, hareketlenmesi, emeklemesi derken Bebekler Ne Zaman Oturur? sorusu akla gelir. Bilmeyen veya tecrübesiz yeni anne adayları için bebeklerin oturması 6 aydan sonra doktorlar tarafından tavsiye edilir. Bu dönemden sonra bebekler yavaş yavaş oturtulmaya başlanır. Yürümeye doğru giden bu yolculuk sürecinin başlaması, anne ve babayı heyecanlandırır. Ebeveynler bebeklerinin büyüyüp, gelişmesiyle mutlu olurlar.

Bebekler Ne Zaman Yürürler?

6 aydan sonra oturmaya başlayan bebekler, artık emeklemeye de başlar. Koltuklara tutunarak ayağa kakmaya çalışır. Kendini geliştirdikçe, tutunarak yürürler en başlarda. Daha sonra öz güvenleri yerine geldikçe yürümeye çalışırlar. Bu süreçte düşüp kalkmaları normaldir. Böylelikle düşe-kalka yürümeyi öğreneceklerdir. Anne ve babalar bebeklerini uzaktan da izlemeli, neler yapabileceklerine izin vermelidir. Her düşmelerinde yanında olmak, bebekleri anneye babaya muhtaç hissettirir. 1 yaşında artık kendi başlarına yürürler. Bu durum her bebekte farklılık gösterebilir. Bu nedenle endişelenmemeli, 1,5 yaşından sonra bile yürümeleri normal karşılanır.

Bebeklerin Konuşmaya Başlaması

Bebekler agulardan sonra tek kelimelerle anne, baba, mama, dede gibi sözcüklerle konuşmaya başlarlar. 1,5 yaşından sonra iki kelime konuşurlar. Örneğin; anne gel, baba bak gibi. 2-3 yaşından sonra artık kendilerini ifade etmeye başlarlar.

Bebeklerde Tuvalet Alışkanlığı

Bebeklerin tuvalet ihtiyacını bir yerlere saklanarak yapıyorsa alışma zamanı gelmiş demektir. Bunu anlama süreci 2 yaşında başlar. Çişini söyleme alışkanlığının anne tarafından öğretilmesi gerekir. Gece yatmadan önce ve gece uykusunun ortalarında tuvaletini yaptırmak, gece ıslanmalarına karşı önlem almada yardımcı olur. Bebeklerin yürümesi, konuşması, tuvalet alışkanlığını yapması, onların hayata karşı alışmasını sağlar. Annenin bu durumda bazı sorumlulukları azalır ve bebeklerinin kendi ihtiyaçlarını kendi karşılaması mutluluk verir.