Evliliğin hiç kuşkusuz en önemli olayı evli çiftlerin bir bebeğinin dünyaya gelmesidir. Bebeğin dünyaya gelmesi güzel olduğu kadar sıkıntılı ve bir o kadar da sorumluluk isteyen bir olaydır. Bebeğin doğum öncesi ve sonrasında da belirli bir gelişim süreci bulunuyor. Özellikle bebek doğduktan sonraki süreçler anne ve babanın gözetiminde etap etap gelişir. Bebek gelişiminde en önemli olaylardan biri de bebeğin yürümesidir. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı taktirde er ya da geç her bebek zamanı gelince yürür. Bu zamanı etkileyen değişik faktörler bulunuyor. Şimdi, bebekler ne zaman yürür? Bir bakalım.

Yürümeyi Etkileyen Faktörler

  • Bebek yürümeye çalıştığında düşerek ya da bir yere çarparak canı acıdı ya da zarar gördüyse, aynısını yaşarım korkusu ile yürümeye geç başlayabilir.
  • Bebek yürüyeceği sırada herhangi bir hastalık geçirdi ise, bu durum yürümesini geciktirebilir.
  • Bebekler emeklerken sıkıntı hissetmez ve bu durumdan hoşlanırlarsa, yürümeye geçişi ağırdan alabilirler.
  • Bebeğin karakteri de yürümeyi etkileyen bir faktördür. Girişken ve meraklı karaktere sahip ise yürümeye daha erken başlayabilir.
  • Kilo da yürümeyi etkileyen faktörlerden biridir. Aşırı kilolu bebekler hafif bebeklere göre daha geç yürüyebilir.

Normal Yürüme Gelişimi Nasıldır?

Normalde bebekler, 9 aylıkken yuvarlanır, oturur ve ayakları üzerinde durabilir. İlk adımlarını ise 9. ile 12. ay arasında atarlar. 14. ve 15. Aydan sonra ise normal bir şekilde yürümeye başlarlar. Tabi bu zaman dilimleri normal durumda geçerlidir. Bazı bebekler 18. aya kadar yürümeyebilir, bazıları ise 10. ve 11. ayda yürümeye başlayabilir. Bu durumda hiçbir sıkıntı bulunmuyor.

Bebek 18 aylık olup da hala yürümüyorsa, bazı testler yapılabilir. Örneğin, bebeğe ismiyle seslenildiğinde bakmıyorsa, bir şeyler yapma çabası yok ise, oyuncakları iki eliyle de kontrol edemiyorsa, ağzından hiçbir kelime çıkmıyorsa, etrafına ilgisiz ise gelişim sorunu yaşıyor olabilir. Tepkilerin hepsini veriyor, ancak 18 aylık olmasına rağmen yine de yürümüyor ise, muhtemelen yürümesi gecikmiş olabilir. Yine de, bu durumda uzman bir doktora göstermekte fayda var.