Bebeklerde Ayak Bakımı

Yeni doğan bebeklerin tüm vücudu gibi ayakları da hassas olacaktır ve hastalık ve mikroplara karşı daha açık hale gelecektir. Bebeklere giydirilecek sert patik ve ayakkabılar, bebekler için zararlı olabilirler. Çocuklarda iki yaşına gelene kadar düz taban vakası görülebilir, bu durumda pahalı ve sert patiklere yönelmek de son derece yanlıştır. Bebeklerde ayak bakımı için önemli olan patiğin yumuşak olmasıdır, yani ucuz ve yumuşak bir patik alınması yeterli olacaktır.

Enfeksiyon ve Mikroplara Karşı Koruma

Bebeklerin vücut ve metabolizmaları çok hassas olduğu için kendisiyle temas eden kişilerdeki mantarlar bebeklere geçebilir. Buna önlem olarak banyodan sonra, bebek yağıyla ayaklara yumuşak şekilde masaj uygulanabilir. Yapılan bu işlem, kan akışını olumlu yönde etkileyecektir. Bir çok ebeveyn bu işlem sırasında pudra da kullanmaktadır fakat pudra kullanımı sakıncalıdır. Çünkü parmak aralarında kalabilecek pudra kalıntıları bebeklerde pişiklere ve hatta enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Banyo sonrası ise ayaklar ve parmak araları ıslak bırakılmamalıdır, aksi durumda mantara neden olabilmektedir.

Tırnak Bakımı

Bebeklerin tırnak kesimleri de ayak bakımı konusunda önemli bir husustur. Tırnaklar dipten kesilmemeli, uçlarından kesilmelidir. Dipten kesilen tırnaklarda, tırnak batması ve enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bunu engellemek için uçtan kesilmeli ve olduğu gibi bırakılmalıdır. Kenarlarına girilmemelidir. Yani, tırnağın doğal eğrisi takip edilmedilir. Eğer ki tüm dikkatinize rağmen, bebeğin cildinde bir kesiğe neden olduysanız gazlı bezle, kan akışı durana kadar kestiğiniz yerin üzerine bastırın. Sonrasında antibiyotik merhemle tedaviyi tamamlayın.

Enfeksiyonlu tırnaklar kırmızı ve şiş görüneceklerdir. Derisi şişmiş ve dokunduğunuzda canı yanacaktır. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda tırnak üzerine sıcak tampon uygulamak iyi gelecektir ama sorunun görünenden büyük olma ihtimaline karşı mutlaka doktora bildirilmelidir.