Bebeklerde Doğuştan Hastalıklar

Bebeklerde doğuştan hastalıklar oluşması anne ve babanın gen ve kromozomlarının çapraz döngü içinde kendi aralarında eşleşme yaparken yanlış veya eksik eşleşmesi sonucunda meydana gelebilen hastalıklardır. Genetik olarak var olan hastalıklar özellikle DNA ve kodlamalarla ilgili bir problemin var olduğunu gösterir.

Bebeklerde Doğuştan Hastalıklar Nelerdir?

Bebeklerde doğuştan hastalıklar annenin gebelikte geçirmiş olduğu hastalık öyküleri, aile hastalık öyküsü ile doğrudan alakalı bir durumdur. Örneğin; anne adayı hipertansif bir hasta ise ve ilaç kullanıyorsa bebekte doğuştan kalp ve damarlar ile ilgili problemler gelişebilir. Anne adayında diyabet hastalığı mevcut ise bebek doğduğunda çocuk şekeri olarak adlandırılan ve sürekli insülin kullanmak gereken bu hastalıkla karşı karşıya kalabilir. Doğumsal anomaliler; organ eksiklikleri, yanlış konumlanma, yapışıklıklar gibi hastalıklar ise hem genetik hem çevresel faktörlerden etkilenerek ortaya çıkar. Annenin fazla ve bilinçsiz ilaç kullanımı bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Annenin sigara, alkol ve madde bağımlılığı var ise yine bebek doğduğunda dünyaya doğuştan madde bağımlısı bir birey olarak gelir. Madde yokluğunda ise yoksunluk sendromuna girerek hayatını kaybedebilir. Annenin geçirmiş olduğu bulaşıcı hastalıkların da bebeği sakat bırakabilen etkileri vardır. Bu nedenle bulaşıcı hastalıklara karşı anne adayının önlem alması gerekir.

Doğuştan Olan Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde doğuştan hastalıklar tıbbi veya cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Tıbbi tedavilerde organın durumu ve işlevi bebeğin durumu göz önünde bulundurulur. Genellikle diyabetik bebekler ve hipertansif bebekler üzerinde tıbbi tedaviler uygulanarak hastalıkların bebeğe daha fazla zarar vermesi önlenir. Küçük dozda ilaçlar ile tedavi sürdürülür. Cerrahi müdahaleler ise hayati fonksiyonu tehlikeye girmiş olan bebekler için uygulanır. Genellikle büyük çaplı ameliyat geçiren bu bebekler hastalık düzeltildikten sonra rahatlar ve hayatına sağlıklı bir şekilde devam ederler. Kalp, akciğer ve böbrek gibi genetik hastalıklar cerrahi müdahale ile kısmen düzeldiği gibi tamamen de düzelebilir.