Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bebeklerin dünyaya geldiği an itibari ile ilk öğrendiği şey emme olayıdır. Bebeği emziğe alıştırmak anneyi rahatlatan bir durumdur. Çünkü bir bebek sürekli emme isteği duyar ve bu durum zamanla anneyi yoran bir durumdur. Bir bebeği emziğe alıştırmak anneyi rahatlatan bir durum olsa da bunu yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Yani bebeklerde emzik kullanımı için dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Zararlı mı?

Bebeklerde emzik kullanımı anne açısından olumlu bir durum olsa da uzun ve sürekli kullanımda bebekler için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yapılan istatistiklere göre emzik kullanan bebeklerde orta kulak enfeksiyon riski bulunmaktadır. Emzik kullanmaya alışmış bir bebek anneyi emmeyi daha erken bırakacaktır. Bebek doğar doğmaz çok erken bebek emziğe alıştırılır ise bebek anneyi emerken zorluk çekecektir. Anne göğsünü emmek ile emzik ya da biberon emmek farklıdır. Anne göğsünü emmek daha zordur. Emzik ve biberon daha kolay emilmektedir. Bu sebep ile bebeği çok erken emzik emmeye alıştırmak sakınca doğurur. Bunun yanında anne için olumlu yanı olmasının yanında bebeği sakinleştirmesi açısından emzik faydalı bir araçtır. Önemli olan bir araçtan maksimum fayda sağlamak için, zarar görmemek için başlama ve bitiş zamanını ayarlamaktır.

Bebek Ne Kadar Süre Emzik Emmelidir?

Bir bebeğe emzik verilecek ise verilen emzik bebek altı aylık olunca kesilmelidir. Bir bebeğe de bebek bir aylık olmadan önce emzik verilmemelidir. Bir bebeğe altı aylık olduktan sonra emzik kesilmediği takdir de bebek emziği alışkanlık haline getirdiği için ileri de bebeğin emziği bırakması zor olacaktır. Bir bebeğe emziği alıştırmak için ve emziği bırakmak için doğru zamanın iyi ayarlanması gerekir. Bu zaman da yukarıda yazdığımız gibi başlama 1 aylıkken bitiş de 6 aylık olduğundadır.