Anne & Bebek

Bebeklerde İlaç Kullanımı

İlaçlar hastalıklardan kurtulmamıza yardımcı olan en önemli sağlık ajanlarıdır. İlaçlar yüzlerce yıldır yapılmakta ve insanlar tarafından kullanılmaktadır. İlaç yapımı ve kullanımı çok dikkat edilmesi gereken iki husustur. İlaç yapımı eczacılar tarafından özenle, milimetrelik ve miligramlık değerler kullanılarak, özel laboratuvarlarda dikkatlice yapılmaktadır. Günümüzde ise ilaç yapımı sanayi ve teknolojinin gelişimi ile seri üretim şeklinde steril fabrikalarda üretilmektedir. Üretilen ilaçların, endüksüyonları, kontraendikasyon, kullanım şekli dikkat edilecek konularıyla ilgili bilgiler de ilaçla birlikte kutu içinde satışa sunulmaktadır. İlaç kullanımı ise çok dikkat edilecek bir konudur. İlaç kullanımında özel gruplar vardır. Bunlar gebeler, bebekler, hastalar ve yaşlılardır. Bu özel gruplar içinde bebekler en hassas gruptur. Bizde size bebeklerde ilaç kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

İlaç Ve Bebekler

İlaçlar bebekler içinde iyileşme için çok önemlidir. Bebeklerde ilaç kullanımı konusunda anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır. Öncelikle bebeğinize doktor yazmadan en küçük bir vitamin hapı bile vermemelisiniz. İlaç kullanımı gerek duyuluyorsa bir çocuk hastalıkları hekimine başvurulması gereklidir. Çocuk hastalıkları uzmanı tarafından, bebeklere özel olarak hazırlanmış düşük dozajlı ilaçlar önerilecektir. Bu ilaçların kullanımı belirli bir ritmde olur. Bebeklerde şurup kullanımı zorunludur. Drajelerden sadece ftil kullanılabilmektedir. Şurupların günlük kullanımı bir veya iki olabilmektedir. Ne olursa olsun doktorunuzun verdiği günlük kullanım dozajını aşmadan bebekleriniz de ilaç kullanmalısınız. Aldığınız ilaçları özel olarak prospektüste yazan koruma şartlarında korumalısınız. İlaçlar saklanmamalıdır. Çünkü bozuk bir ilaç bebeğinizin anında zehirlenmesine neden olacaktır. Çok ihtiyacı olmadığında ateş düşürücü, ağrı kesici gibi ilaçların günlük kullanımı azaltılabilir.

İlaç Kaynaklı Durumlar

Bebeklerde ilaç kullanılırken hassas bünyeleri nedeniyle bazen alerjik reaksiyon verebiliyorlar. Normal dışı tüm durumlar ilaçtan kaynaklanabilir. Bu durumlarda acilen doktorunuza başvurmalısınız.