Anne & Bebek

Bebeklerde İltihaplanma Belirtileri

Bebeklerde en sık görülen iltihap idrar yolu iltihabıdır. İdrar yolu iltihabı belirtilerini fark etmek biraz zordur. Özellikle yeni doğan bebeklerde idrar yolundaki değişiklikler mikroorganizmaların idrar yoluna bulaşması ile meydana gelir. Bebeklerde yüksek ateş, kilo kaybı, idrarda koku, idrar renginin değişmesi, idrarda kan, ishal durumu, kusma, iştahsızlık, bebekteki huzursuzluk hali ve sürekli ağlaması gibi belirtiler bebekte iltihabik bir durum olduğunun belirtisidir. Bebekte olan bu belirtiler ihmal edilir ise böbreklere etki eder bu neden ile hemen bir çocuk doktoruna başvurulması gerekir. Birçok aile bebeklerde iltihaplanma belirtileri konusunu araştırarak gerekli önlemler alıyor.

Bebeklerde Görülen İltihapların Nedenleri

Bebeklerde görülen iltihaplanma nedenlerine bakıldığında bebeklerin bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemiş olmasından dolayı bebeklerde çeşitli iltihaplanma durumları meydana gelebiliyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları bunlardan en önemlisidir. Aynı zamanda yine bebeklerde mevsimsel değişikliklerden dolayı bağışıklık sisteminin gelişmemesine bağlı olarak kulak burun ve boğaz kısımlarında iltihaplanmalar meydana gelebiliyor. Bu tür durumlarda bebeklerin sürekli ve kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu durumlarında vakit harcanmadan mutlaka çocuk doktoruna başvurulması gerekiyor. İdrar yolu enfeksiyonlarının ihmal edilmesi durumunda idrar yolu enfeksiyonu idrar yollarından böbreklere kadar ulaşarak bebeklerin tedavilerinin daha zor hale gelmesine neden olabiliyor. Bebeklerin sıkıntılarını dile getirememesinden dolayı anne ve babalar normal gitmeyen durumlar olup olmadığını sürekli bebeği kontrol ederek tespit edebilirler.

Bebeklerde Mide ve Bağırsak İltihaplanması

Özellikle yeni doğan bebeklerin dış dünyaya adapte olması belli bir süreyi alıyor. Bu süre içerisinde mide ve bağırsak enfeksiyonlarına maruz kalma durumları da sıkça yaşanabiliyor. Bu tür durumlarda hijyen açısından dikkat edilmesi gerekiyor. Çocukların uzun süren ishal ve ateş gibi durumlarda sorunun bağırsak enfeksiyonu olabileceği durumu değerlendirilerek mutlaka bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.