Bebeklerde İshal Hastalığı Tedavisi

Bebeklerde İshal Hastalığı, tuvalet esnasında dışkının normale göre aşırı cıvık ve sulu olması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Uluslararası sağlık örgütlerine göre bir kişi günde üç defadan fazla olmak suretiyle tuvalete giderek cıvık ve sulu dışkılama yapıyorsa ishal olarak kabul edilir. Her yaştan insan için tehlike arz eden ishal, çocuklarda ve özellikle bebeklerde dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Peki, Bebeklerde İshal Hastalığı Tedavisi nelerdir?

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin dışkısının yumuşak kıvamda olması, bağırsak hareketlerine bağlı olarak dışkılama sayısında ve miktarında birden gerçekleşen artış onun ishal olduğunu gösterir. Bebeklerde ishal hastalığı genellikle yeni doğan grubunda ve süt çocuklarında rastlanır. Yaklaşık olarak iki yaşına kadar devam edebilir ama bu yaştan sonra ishal ile az karşılaşılır. İshal olan bebeklerde sıvı kaybı çoklaştığı için ishal tedavisinde ana amaç bu kaybı azaltmak ve önlemektir. Cıvık ve sık dışkılamayla birlikte bebeklerde ateş, karın ağrısı, kusma, bulantı, iştah kaybı gibi belirtiler de görülebilir.

Bebeklerde İshal Hastalığının Nedenleri

Pek çok etken dolayısıyla bebekler ishal hastalığına yakalanabilir. Bunların başında ağız yoluyla alınan mikroplar gelir. Mikroplara dayalı ishal hastalığında virüsler, bakteriler veya parazitler sebep olabilir. Kirli suların içilmesi, iyi yıkanmamış gıdalarla bozuk besinler ishalin mikrobik etkenleridir. Ayrıca inek sütü bebeklerde alerjik etkilere sebep olabileceğinden beraberinde ishali de getirebilir. İshalin bir diğer nedeniyse doğuştan gelen bağırsak hastalıkları olabilir.

Bebeklerde İshal Hastalığı Nasıl Geçer?

Hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Mama hazırlamadan önce eller iyice yıkanmalı, mama ve sütün verileceği kapların temiz olmasına azami dikkat edilmelidir. Mide ve bağırsağı rahatsız etmeyecek besinler bebeğe verilmelidir. Tatlı ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerekmekle birlikte bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak küçük parçalar halinde muz gibi meyveler yedirilebilir.