Anne & Bebek

Bebeklerde İshal Hastalığı

Bebeklerin tuvaletleri yetişkin insanlara göre hem daha düzensiz hem de daha sıvı bir halde olur. Ancak dışkının tamamen sıvı olması ve çok sık olması bebeklerde ishal sorunun olduğunu gösterir. Bebeklerde ishal sorunun ortaya çıkmasında bir çok etken olabilir. Peki, bebeklerde ishal hastalığı neden olur?

Bebeklerde İshal Neden Olur?

*Bebekler yedikleri ve içtikleri besinlerle vücutlarına parazitik, virütik ve bakteriyel virüsleri alabilirler. Bu virüslerde bebekte ishal sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca annenin yediği besinler ve aldığı ilaçlarda bebekte ishal sorununa yol açabilir. Annenin çok fazla meyve suyu tüketmesi, gıda zehirlenmeleri de bebeklerde ishal hastalığı na yol açacak faktörler arasındadır. Ayrıca annenin bebeğin bezini değiştirmeden önce, bebeği emzirmeden önce ve bebeği yıkamadan önce mutlaka ellerini yıkamalıdır. Aynı zamanda mutfak ve banyoların temiz tutulması sayesinde ishal sorununa yol açacak olan bakteri ve mikropları en aza indireceğinden ishal sorunu da büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Bebeklerde meydana gelecek olan ishal hastalığı, bebeğin vücudunda ki su ve tuz dengesinin bozulmasına neden olur. İshal ile birlikte bebek susuz kalabilir. Bilhassa yeni doğan bebekler için bu durum ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Bebeklerde İshal Belirtileri ve Etkileri Nelerdir?

Bebek ishal ile birlikte susuz kaldığı zaman idrarında azalma meydana gelir. Ağız ve göz çevresinde kurumalar oluşur, bebekte daha önce hiç rastlanmamış olmasına rağmen halsizlik ve huysuzluk halinin olması durumunda ihmal edilmeden mutlaka bir hastaneye başvurulması gerekir. Bebeğin altı aydan küçük olması ve bu belirtilerin dışında, kusma, dışkıda kan görülmesi, dışkı renginin farklı olması ve ateşin otuz dokuz derecenin üzerine çıkması durumunda da derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması bebek sağlığı açısından ciddi önem taşır.

Bebeklerde İshal Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerde meydana gelen ishal hastalığı tedavisinde doktorlar kesinlikle ilaçlı tedaviden kaçınılması gerektiğini söyler. Ancak ishalin ileri boyutlara ulaşması durumunda antibiyotik tedavisi önerilir. Bebek ishalden kaynaklı olarak sıvı kaybettiyse serum takılır.