Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı Belirtileri Ve Tedavisi

Bebeklerde kan uyuşmazlığı ortaya çıkması anne ve babanın kan gruplarındaki uyumsuzluk sebebiyle olmaktadır. Bu da kandaki Rh faktörü olarak isimlendirilen Rhesus pozitife bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kan grubu Rh – bir anne ile kan grubu Rh + bir babanın evlenmesi durumunda çocuklarının kanı Rh + olursa kan uyuşmazlığı denilen hastalık meydana gelir. Bu uyuşmazlığın tıpta adı Rhesus hastalığı diye geçer. Günümüzde görülme oranı oldukça azalmıştır.

Rh – olan annenin Rh + bebeği olursa, gebelik boyunca bebeğin kanı annenin kanına bazı durumlarda karışacaktır. Böylece annenin kanı ile bebek kanı tanışacaktır. Bu hadisenin neticesinde annenin kanı bebeğin kanını yabancı madde gibi algılayıp tepki göstermek üzere antikor oluşturacaktır. Bu olay kısaca alyuvarlara (antijen) karşı antikor savaşıdır. Anne kanı, bebeğin alyuvarlarına karşı savunma geliştirerek savaş açıp antikor (silah) üretecektir. Fakat anne kanında bebeğe karşı oluşan antikorlar genelde ilk gebelikte yeterli sayıda olamayacağı için bu durum ilk bebekte sorun yaratmaz. Bebek sağlıkla doğar ve yaşar. Fakat ikinci gebelikte gene bebeğin kan grubunun Rh+ olması durumunda anne kanındaki antikorlar bebeğe zarar verecek derecede fazla olacağı için bu olay tehlikeli durum inşa eder. Annenin kanı bebeğin kan hücrelerini yıkmaya başlayacaktır. Kısaca anne savunmaya geçecek bu da bebeğin kanını çökeltecek yani yıkacaktır. Bebekte yıkılan çok sayıdaki kan hücresi bebek kanındaki safra pigmentinin (bilirubin) artmasına yol açacak bu da sarılık olarak adlandırılan hastalıkla sonuçlanacaktır. Eğer tedavi edilmezse bebekte kansızlık sonucu ölümle sonuçlanır.

 

Kan Uyuşmazlığı Teşhisi

Kan uyuşmazlığı tespiti anne ve babanın kan gruplarının Rh faktörü öğrenildikten sonra çok kolaydır. Bu da kan grubu tahlili ile hemen öğrenilebilir böylece gerekli önlemler alınabilir.

 

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Günümüzde Rh faktörü kan uyuşmazlığı sorunun çözümü oldukça basittir. Artık basit bir iğneyle bebekler annelerinin savunma hücrelerinden korunmaktadır. Kan uyuşmazlığı tespit edilen anneye genelde ilk gebelik sonrasında Anti-D olarak adlandırılan koruyucu iğne yapılmalıdır. Böylece sonraki gebelikler için sıkıntı olmaz ve korunma sağlanmış olur. Bu iğneler düzenli olarak yapılırsa bebekler risk altında kalmaz.