Bebeklerde Uyku Düzeni ve Bebek Nasıl Uyutulur

Bebekler ilk doğdukları dönemlerde günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiriyorlar. İlk dönemlerde ve ilerleyen dönemlerde ebeveynlerin bebeklerine uyku evresine geçişi öğretmeleri gerekiyor. Bu nedenle bebeklere uyku eğitiminin verilmesi gerekliliği bulunur. Bebeklerde uyku düzeni ve bebek nasıl uyutulur gibi sorulara detaylı yanıt aradığımız bu yazımızda uzman görüşlerine de yer veriyoruz.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Uykuyu düzenleyici olarak görev alan melatonin hormonu bebeklerde 4. aydan itibaren salgılanmaya başlıyor. 4 ayını doldurmayan bebeklerde bu nedenle tam bir uyku düzeni gözlenemez. 6 haftalık bebeklerin gündüz veya gece yaklaşık 2 saatte bir uyutulması gerekir. 6. hafta-4ay aralıkta olan bebeklerdeki uyku aralıklarıysa 1-2 saat olarak belirlenmelidir. 4. aydan sonrasında bebeğin akşam saat 6-7 gibi yatırılması ve sabaha dek 12 saat süren bir uyku uyuması sağlanmalıdır. 12 saat uyuyan bebeğe aralarda besin takviyesinin yapılması da öneriliyor.

Bebekleri Uyuturken Yanlış Bilinen Ritüeller

Bebeklerin verimli bir uyku uyuyabilmeleri açısından çok ve düzenli uyumaları gerekiyor. Ne kadar yetersiz ve az uyurlarsa hem uyku süresi yetersiz olacak hem de uyku düzeni ve sıklığı bozulacaktır.

Sallanarak uyutulan bebekler her uyandıkları zaman yeniden sallanmak isteyeceklerdir. Emzikle uyutuluyorsa uyuduğu zaman emziğin ağızdan alınması gerekir. Emzik bebeklerde emme refleksini gideren bir araç olarak kullanıldığı için uyumayı sağlayan bir araç haline getirilmemelidir. Bebeklerin emzirilerek uyutulması da hatalıdır. Çünkü anne bebeği memeden ayırdığı zaman bebek bunu hissedecek ve uyanacaktır.

Bebeklerin Uyuması ve Uykunun Bölünmemesi İçin Neler Yapılabilir?

  • Bebeklerin en rahat oldukları ortam tespit edilerek orada uyuması sağlanmalıdır. Bu şekilde uykusu daha verimli ve düzenli olur.
  • Bebeğin uyumasını sağlamak için bebeğin içerisinde bulunduğu döneme göre bir ritüel oluşturulabilir. Yanlış tekrarlanan ritüeller haricinde bir uyku hazırlığı evresi yaratılabilir.
  • Uyku saatlerinde bebeğin az ışıklı ve sakin bir ortamda bulunması sağlanmalıdır.