Küçük çocuğu olan ailelerin karşı karşıya sorunlardan biri de yeme alışkanlıkları ile ilgilidir. Elbette bir bebek için en gerekli besin anne sütüdür. Fakat belirli aylardan sonra anne sütüne ek olarak gıdaların da tüketilmeye başlanması gerekir. Ek gıdaya başlayan anneler bebeklerine nasıl ve ne tür yemek yedirecekleri konusunda bazen sorun yaşayabiliyor. Peki bebeklere nasıl yemek (mama) yedirilir?

Bebeklerin mamayı yeteri kadar yemesine rağmen bazen anneler çocuklarının yeteri kadar mama yemediğinden şikayetçi olabiliyor. Annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de çocukların arkasında koşarak yemek yedirmeye çalışmalarıdır. Oysa çocukların kendi istedikleri zaman yemek yemeleri gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor. Çocuk açlık hisseder ise doymak için yemeği kendisi yemek isteyecektir. Bu nedenle bebekleri yemek yemiyor gibi görmek doğru değildir.

Israrcı Olunmamalı

Bebeklerin yemek yemesi için pek çok aile ısrarcı davranmaktadır. Israrcı olmak bebeklerin mamaya olan bakış açısını da değiştirebilir. Bu nedenle annelerin dikkat etmesi gerekenlerden biri de bebeklerin ihtiyacından fazla besini tüketme konusunda ısrarcı davranmamalarıdır. Annelerin sıvı gıdaları verirken yaptığı yanlışlardan biri de fincan kullanımında bebekleri şekilden şekle sokmalarıdır. Oysa bebeklerin ağzına fincanı yaklaştırmak ve bebeğin kendi çabası ile sıvı gıdaları tüketmesine izin vermek gerekiyor.

Yemekte Oyun OImalı Mıdır?

Anneler bebeklerini beslerken dikkatlerini çekebilmek için türlü şekillere girebiliyor. Fakat bu oyun sürecinin kısa tutulması gerekiyor. En fazla 2 yaşına kadar oyun ile gıdalar verilmeye çalışılabilir. Fakat bu durumu alışkanlık haline getirmek de doğru olamayacaktır. Çünkü bebeğinizi her zaman kendi evinizde beslemek zorunda kalmayabilirsiniz. Bu nedenle bebeğin yemek yemeyi bir oyun olarak değil bir ihtiyaç olarak kavrayabilmesi de önem taşıyor. Fakat yemek yemeyi eğlenceli hale getirmek de onları yemeye yönlendiriyor.