Bebeklere Yapılan Aşılar ve Zamanları

Aşılar insanların bağışıklık sistemini güçlendirerek insanları hastalıklara karşı koruyor. Bebekler de pek çok aşı yardımı ile hastalıklara karşı korunuyor. Bu aşılar belli bir sırayla yapılır. Bazı aşılar hastaneden çıkmadan bazı aşılar ise daha sonra yapılır. Bu durumda da aşı takvimi oldukça önemlidir. Her aşının belli bir süresi vardır ve bazı aşıların belirli süredeki aralıklarla yapılması gerekir bunun için de aşı takvimi takibi oldukça önemlidir. Türkiye’de bulunan Sağlık Bakanlığı yayımladıkları takvimdeki aşıları ücretsiz olarak yapıyor.

Bebek Aşılarının Hangi Aralıklarla Yaptırılması Gerekir?

Ay aşıları bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Hepatit B1 aşısı hastaneden çıkmadan yapılan bir aşıdır ve bebeğin ilk aşısı özelliğini taşır. Ancak kilosu 2000 kg altında olan bebeklerde bu aşı daha geç yapılır. Daha sonra ilk ay bebeğe Hepatit B2 aşısı yapılır. 2. ay ise BCG – (Verem), KPA 1 – (Pnömokok), DaBT – İPA – HİB 1- (Beşli Karma Aşı;Difteri, Tetanoz, Asellüler Boğmaca, Çocuk Felci), ROTAVİRÜS1 (ağızdan) aşıları yapılır. Üçüncü ay aşı yapılmaz ancak dördüncü ay KPA 2 – (Pnömokok), DaBT – İPA – HİB 2- (BEŞLİ KARMA AŞI), ROTAVİRÜS 2 aşıları yapılır.

Altıncı ayda Hepatit B3, KPA 3 – (Pnömokok), DaBT – İPA – HİB 3, OPA 1 – Oral Polio Aşısı yapılır. 12. Ayda kızamık, kızamıkçık ve kabakulak, suçiçeği, KPA aşısı yapılır. Daha sonraki aşılar ise 18. ayda ve 24. ayda yapılır. Sonrasında ise ilkokulda bu aşılar devam eder. Kaçırılan herhangi bir aşı olduğunda ise bunun için doktora gidilmeli ve doktor unutulan ya da yapılamayan aşıyı yaparak ona göre daha ileride olacak aşıların tarihlerini belirler ve bu tarihlere göre aşılar yapılır.