Behçet Hastalığı

Bu hastalık bir Türk doktoru olan Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhis edilmiştir. Bu sebeple uluslararası literatür de Behçet Hastalığı ya da Behçet sendromu olarak adlandırılan bir hastalıktır. Deri altı, göz, beyindeki kan damarlarının iltihaplanmasına yol açan, sebebi nedir bilinmeyen ve çok nadir görülen bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Bu hastalık en çok otuz kırk yaşlarında olan erkeklerde görülür. Türkiye başta olmak üzere Çin’e kadar uzanan insanlar da diğer ülkelere göre daha sıklıkla görülür. Bununla birlikte dünyanın her yerinde Behçet Hastalığı görülür. Dünya’da en fazla Japonya, Türkiye ve İsrail’de görülür.

Behçet Hastalığının Belirtileri

Behçet Hastalığı kendine has belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Bu hastalıkta görülen ana kriterler şunlardır:

Ağızda sürekli oluşan aftlar (ağız yaraları)

Göz belirtileri olarak irit, hipopiyon, iridosiklit.

Genital bölgede yaralar veya yara izleri.

Behçet hastalığı damar hastalığı olarak da bilinir. Bundan dolayı bulgular hastalığın ilk yıllarında yokken birkaç sene sonra ortaya çıkabilmektedir. Behçet Hastalığı’nda görülen bazı belirtiler, farklı hastalıklarda da görülebilir. Behçet Hastalığının teşhisi koyulmadan önce diğer hastalıkların olma olasılıklarını dikkate almak gerekir.

Behçet Hastalığının Nedenleri

Behçet Hastalığının kesin ve belirlenmiş bir sebebi bulunamamıştır. Yalnız bazı mikropların ve kalıtsal faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olduğu görülür. Bu kalıtsal faktörlerin arasında bazı genleri taşımanın bu hastalığa olan eğilimi artırdığı düşünülür. Uçuk virüsünün bu hastalıkta etkili olduğu bilinir ve bu mikropların iltihaba sebep olduğu görülür.

Behçet Hastalığının Tedavileri

Behçet Hastalığının tedavisi sırasında amaç; Ağır organ tutulumu olan hastalarda kalıcı olan hasarları engellemektir. Behçet hastalığının tedavi uygulaması hastalığı tamamen ortadan kaldırmak değil, bunun yerine, hastanın şikâyetlerini azaltmaya yöneliktir. Tedavi şekli belirtilerin görüldüğü organa göre değişir. Bu bulguları ortadan kaldırmak için de ilaç tedavisi uygulanır. Kolsişin, kortikosteroid ve bağışıklık sistemini bastırabilen ilaçlar iltihapların çoğalmasını engeller. Bu ilaçlar hastalıkta oluşan belirtilerin tekrarlanmamasını sağlar. Tedavi edici değildir, tedavi uzun süren bir hastalıktır ve bu yüzden düzenli bir şekilde kan tetikleri, göz muayenesi yapılarak hastalığa sebep olan durumlar araştırılır ve buna göre tedavi uygulanır. Behçet Hastalığı düzenli ilaç kullanımı ile kontrol altına alınır. Fakat doktor kontrolünün de yapılması gerekir.