Bekarlarda Vajinismus

Birçok bayan partnerleri ile evlenmeden önce cinsel ilişkiyi yaşama düşüncelerine sahip olabiliyor. Çiftlerin veya kişilerin hayatlarının yaşam süresi boyunca son derece önemli izlere neden olabilen vajinismus sorununun çiftler arasında gerginlik oluşmadan bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor. Evli olmayan bekarlarda vajinismus sorunları olduğunda da bu hastalığın bir tedavisi bulunuyor.

Bekarlık döneminde vajinismus tedavileri nasıl yapılıyor?

Bayanlarda çok sık karşılaşılan bir hastalık türüdür vajinismus. Bu hastalığın tedavileri için bir bayanın evli ya da bekar olmasının hiç bir önemi bulunmuyor. Bunun nedeni bayanın korkularından ayrılması ve istemsiz oluşan kas kasılmalarını kontrol edebilir bir hale gelmesinin sağlanmış olmasıdır. Diğer bir taraftan, vajinismus hastası olan bayanların tedavileri sırasında cinsel ilişki için bir yasak koyuluyor. Bu neden ile kişinin bekâr ya da evli olmasının hiç bir önemi bulunmuyor.

Bekarlarda vajinismus tedavileri nasıl yapılıyor?

Vajinismus tedavileri birçok kişinin evli ya da bekar olmasını tedavi açısından beklemez. Bu hastalıktan sorun yaşayan herkese evli veya bekar olsun tedavisi uzman doktorları tarafından yapılır. Kadın hastalıkları doktorlarının yanında bu hastalığı yaşayan kişilerin psikolojik olarak da tedavi almaları gerekebilir. Vajinismus hastalığının ortaya çıkardığı problemin teşhisi sadece jinekolojik bir muayene sonucunda anlaşılabiliyor. Jinekolojik muayene sonrasında değerlendirme süreci birkaç saniye kadar sürer. Bu muayene işlemi ağrısızdır. Bayanın muayene sırasında vajinal giriş bölümü ve dış genital organların bölümü, görsel olarak ayrı ayrı değerlendirilerek sonuca varılır. Jinekolojik şekil de yapılan muayenede, kızlık zarının normalden kalın, yüksek kenarlı ve sert olması durumu ile karşılaşa bilinir. Bu tarz karşılaşmalar ile kızlık zarına verilen ad “rijid hymen” olarak da bilinir. Genital bölgede herhangi bir anatomik problemi olmayan bayanlarda, vajinismusun oluşmasının nedeni evli çiftlerden farklı olmayan ”psikolojik ve organik” kökenli olarak görülür.