Bel Ağrısı Olanlar Nasıl Yatmalı?

Bel Ağrısı Olanlar Nasıl Yatmalı? Bel bölgesinde 5 omur kemiği bölgesinde kıkırdaklar yer alıyor. Bu bölgede yer alan kıkırdaklar vücudun hareket etmesine, omurganın dayanıklı olmasına ve dışarıdan gelen zorlanmalara karşı dayanıklı olmasına yardımcı olur. Bel ağrıları genellikle bu dokular arasında meydana gelen fıtıklaşma nedeni ile ortaya çıkıyor. Böyle bir rahatsızlığı olan kişilerin günlük yaşamlarına normalden daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Yatma, oturma ve yürüme gibi eylemlerde normalden çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. 

Bel Ağrısı Olan Hastanın Yatarken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Bel ağrısı şikayeti olan birçok kişi bel ağrısı olanlar nasıl yatmalı? sorusuna cevap arıyorlar. Eğer ki bel fıtığı şikayeti varsa ve ameliyata gerek duyulmamış ise bel ağrısı şikayeti olan hastaların sert bir zemin üzerine yatması öneriliyor. Sert bir yatak ya da zemin üzerinde belli bir periyot ile yatıldıktan sonra bel ağrısındaki şikayetlerin devam edip etmediğine göre tedavi yöntemleri belirlenebilir. Sert bir yatak ya da zeminde yatma durumu doktor tarafından belli bir süre uzatılabileceği gibi kısa süre yatılması da sağlanabilir.

Sert bir zemin üzerinde ya da sert bir yatakta yatılması süresi bir haftayı geçtikten sonra bel ağrılarında azalma meydana gelmiyorsa doktor farklı tedavi yöntemleri belirleyecektir. Bu tedavi boyunca yatılması gereken yatak sert yatak olmalıdır. Hastanın üzerine yatması ile birlikte şekli bozulmayan yataklar tercih edilmelidir. Bel ağrısı şikayeti olan hastaların yatakta yatacakları pozisyon en rahat ettikleri pozisyonlar olabilir. Bel ağrısı şikayeti olan hastaların yatarken dizlerini kırmaması ya da bacaklarının arasına yastık sıkıştırması bel ağrısını bir nebze olsun dindirecektir. Bel ağrısı durumunda ani hareketlerden, yataktan hızlı kalkma ya da yatağa hızlı yatma gibi durumlardan sakınılmalıdır.