Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrısı neden olur? Bel ağrısı sorunu yasayan kişilerin aklına ilk önce bel fıtığı gelse de, bel ağrısında fıtık sonra ki sıralarda görülmektedir.

Bel Ağrısının Nedenleri?

Birçok hastalık bel ağrısına sebep oluyor. Tüberküloz, kemik erimesi ve omurga üzerinde kireçlenme olması ve bu kireçlenmenin yayılması sonucunda bel ağrısına sebep olur. Ayrıca mide rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği ve karaciğer rahatsızlıkları da bel ağrısına sebebiyet verebilir. Bazı bel ağrıları ise tamamen psikolojik kaynaklıdır.

Bel Ağrısı Hangi Yaş Gruplarında Görülür?

Çoğunlukla 35 ile 50 yaş grubu arasında daha sık görülür. 60 yaş grubu üzerinde görülme olasılığı daha fazla olan bel fıtığı kadın ve erkeklerde eşit şekilde ortaya çıkar. Uzun süre ayakta çalışmak, fazla kilo alımı, hamilelik, devamlı olarak topuklu ayakkabı giymek, bacaklarda uzunluk farkı bel ağrısına sebebiyet verir. Devam olarak uzun yol şoförlüğü yapmak, aşırı yük kaldırmak ve devamlı olarak oturarak çalışan kişilerde de bel ağrıları ortaya çıkabilir.

Genellikle bel ağrısına sebep olan durumlar

  • Doğum esnasında yaşanan sorunlar
  • Omurga kayması veya omurga kırıkları
  • Bel fıtığı, duruş bozuklukları ve belin zorlanması,
  • Bel omurgasının kireçlenmesi,
  • Tüberküloz, brüsella gibi rahatsızlıkların omurga üzerine yerleşmesi,
  • Başka bir organdan yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklı kaneler,
  • Böbrek yetmezliği, mide ve karaciğer rahatsızlıklarından kaynaklı bel ağrıları,
  • Başarısız geçen bel operasyonları sonrasında devam eden şiddetli bel ağrıları.

Oluşan her ağrı bel fıtığı olarak yorumlanmamalıdır. Bel fıtığında ağrı yavaş yavaş başlar ve çoğunlukla bacağa doğru yayılır. Ağrı aynı zamanda öne, arkaya ve yana doğru eğilme sonrasında, ani hareket, araba kullanma, ıkınma, oturma sırasında, ayakta durma esnasında şiddetli bir ağrı olarak ortaya çıkabilir. Bel fıtığı çoğunlukla bel ağrı yerine, bacakta uyuşma, uyuşma, karıncalanma ve topukta ağrı şeklinde ortaya çıkar.