Sağlık

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Genelde bel fıtığı 30 ve 60’lı yaşlar arasındaki bireylerde görülüyor. Ancak yanlış yapılan hareketler sonucunda her yaşta ki bireylerde ortaya çıkabiliyor. Omurga tarafından taşınan vücut bütün boyun, bel kasları ve sırt kaslarının zayıflığından dolayı bel fıtığı olma riskini yükseltiyor. Bireylerin hareketsiz ve düzensiz yaşamlarından dolayı egzersiz yapmama durumunda kaslar güçsüzleşip fonksiyonlarını yitirmekte. Kaslar gücünü yitirdiği için vücut ağırlığı omuriliğe baskı yaparak bel fıtığına neden olur. Peki, Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Genelde bel fıtığının belirtileri yürümekte zorluk çekmek, kaslarda kasılma, bacaklarda uyuşma ve şiddetli derecede iki bacağa vuran ağrı şeklinde kendisini belli eder.. Bel fıtığının ilerlemesi durumunda idrar kaçırması, hemen yorulma, yürüyememek ve iktidarsızlık gibi sorunların yaşanması mümkün oluyor. Bu nedenle bel fıtığı rahatsızlığı olan birçok kişi

Bel fıtığı nasıl tedavi edilir? Sorusuna cevap arıyor. Fıtıklaşmaya neden olan disklerin elastiki denilen maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı basının derecesine göre değişir. Bel fıtığı olan kişinin ağrısı sadece bacaklarında ve belinde var ise fıtık başlangıç evresindedir. Bu durumda hastanın tedavi yöntemi olarak kas gevşetici ilaçların kullanılması yeterli olacaktır. Hastanın istirahat etmesi ve ağır kaldırmaması gerekir. Eğer hasta yere eğilmek zorunda kalırsa hastanın dizlerini çökerek yere eğilmesi önerilir ayrıca bel fıtığı olan hasta otururken belini boşlukta bırakmamalı otururken beline yastık koymalı ve işi gereği masa başında ise yirmi dakikadan fazla oturmamalı arar ara yürümelidir. Hastanın yukarıdan alacağı bir şey olursa sandalye üzerine çıkıp alması gerekir ve kesinlikle uzanmamalı dır. Bel fıtığı olan kişiler belini sürekli sıcak tutmaları gerekiyor. Kasların gevşetilmesi ağrıların azalmasını sağlar. Hastanın bel fıtığı ilerlerse uzmanlar tarafında fizik tedavi yöntemi uygulanıyor. Fizik tedavi uzmanlarının önerdiği süre dâhilinde tedaviye devam edilmeli. Hastanın fizik tedaviye rağmen ağrıları geçmiyor, bacakta incelme ve güç kaybı yaşıyor ise Mr çekilerek neticeye göre tedavi yöntemi olarak ameliyat gerekli olabiliyor.