Bel Kalça Oranı Hesaplama
Bel ve kalça vücudun estetik açısından oldukça önem verilen bölümlerinden bir tanesidir. İdeal bir bel kalça görünümüne sahip olmak hem estetiksel açıdan hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Uzmanlar tarafından tespit edilen bilgiler doğrultusunda bel ve kalça oranı ideal boyutta olan bireylerin hastalıklardan daha kolay korunduğu belirtilmektedir. Bel-kalça oranı hesaplanma işlemi bel çevresinin uzunluğunun kalça çevresinin uzunluğuna bölünmesi ile bulunmaktadır.

Bel-Kalça Oranının Hesaplanması

Bel ve kalça oranının hesaplanması hem ideal oranının bulunması hem de obezite sınırının bireyde belirlenmesi açısından oldukça önemli bir hesaplama işlemidir. Yağ ve kas oranlarının vücuttaki değişimine göre belirlenen bel ve kalça oranı, obezite rahatsızlığı olmayan kişilerde bile kimi zaman sorun yaratabilmektedir. Fazla kiloya sahip olmayan ancak göbek bölgesinde yer alan yağ birikmesi sonucunda çeşitli rahatsızlıkların oluştuğu bireylerde de bel ve kalça oranı genellikle ideal olmayan bir ölçüde çıkmaktadır. Bu nedenle bu oranın ölçülmesi özellikle obezite rahatsızlığı açısından önemli bir etken göstermektedir.

Kadınlarda İdeal Olan Bel ve Kalça Oranı

Kadınların kilo alış şekilleri göbek, basen ve bel kısımlarından olduğu için bel ve kalça oranının ideal sınırda kalması oldukça önemli bir noktadır. Belirtilen bölgelerdeki yağ birikimi kadınlarda kronikleştiği zaman peşi sıra gelecek olan rahatsızlıklar da kaçınılmaz olacaktır. Kadınlarda bel çevresinin ölçüsünün kalça çevresinin ölçüsüne bölümünden çıkan sonucunda 0.80 ve bu değerden düşük olması ideal bel ve kalça oranının yakalanmış olması anlamına gelmektedir. Eğer ki bireyde bu ölçü belirtilen değerinde üstünde çıkıyor ise bir diyetisyene başvuru yapabilir ya da detoksa başlayabilir. Bunun için verilecek olan diyet programı dahilinde ideal olan ölçüyü yakalayana kadar kişinin dirayetli bir şekilde devam etmesi ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Erkeklerde İdeal Olan Bel ve Kalça Oranı

Erkeklerin vücut yapısında yer alan kas oranının kadınlara nazaran daha fazla olması bel ve kalça bölgelerinde ideal olan ölçüyü yakalamalarını kolaylaştırmaktadır. Bel kalça oranının erkeklerde yüksek çıkması ileri ki dönemlerde oluşabilecek olan kalp rahatsızlıklarının bir habercisi niteliğinde olabilmektedir. Bu nedenle kilo alımı gerçekleştiği zamanlarda kesinlikle ideal ölçüye geri dönüş sağlanması gerekmektedir. Çünkü erkeklere kalp rahatsızlığının görülme olasılığı kadınlara oranla daha fazladır. Erkeklerde bel çevresinin ölçüsünün kalça çevresinin ölçüsüne bölümünden çıkan sonucunda 0.95 ve bu değerden düşük olması ideal bel ve kalça oranının yakalanmış olması anlamına gelmektedir. Bireyde bu ölçünün üzerinde bir değer çıkıyor ise obezite sınırına yakalanmadan önce beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve bir diyetisyen ile ideal oran yakalanana kadar diyet yapılması tavsiye edilmektedir. Bel ve kalça oranı erkeklerde daha fazla görülen obezite sınırının da habercisi olduğundan oldukça dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

Bel-Kalça Oranı ve Beslenme İlişkisi

Bel kalça oranına göre belirlenen vücut tipleri bireyin kilo verme ve ideal orana ulaşmasında bir gösterge olarak kullanılabilmektedir. Bireylerde dikkat edilen ve bel kalça oranına göre obezite sınırına yaklaşılması dahilinde yapılması gereken ilk durum beslenme alışkanlıklarında bütünüyle bir değişikliğe gidilmesidir. Bel kalça oranının erkeklerde ve kadınlarda ideal oranın üstünde olması bilumum kalp rahatsızlıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, obezite durumu gibi pek çok yan etkiyi beraberinde getireceğinden beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi kilo verme işlemi açısından ve bel kalça oranının indirilmesi açısından oldukça önemlidir. Protein ağırlıklı, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek kilo verme işleminde yardımcı olurken bel kalça oranının da düşmesini sağlamakta ve ideal orana gelinmesinde yardımcı olmaktadır.