Ben Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Vücudun bazı bölgelerinde istenmeyen, hoş görünmeyen noktalar, çiller ve benler vardır. Bunlardan kurtulma yolları da var elbette. Her şeyde olduğu gibi ben tedavisi için de bitkisel yöntemler tavsiye ediliyor. Ancak bu durum doktor kontrolü altında olmadığı müddetçe son derece riskli çünkü bazı benler kansere yol açabiliyor. En iyi ve kesin sonuçlar doktor gözetimi altında tedavi tavsiye edilendir.

Benler Nasıl Tedavi Ediliyor?

Tıbbi olarak benler ameliyatlı ve ameliyatsız şekilde tedavi edilir. Gelişen teknolojiyle birlikte ameliyatlı tedavi tavsiye edilmez. O bölgede iz bırakması tavsiye edilmeyen yöntem olması için oldukça geçerli bir sebep. Ancak buna rağmen bazı sağlık merkezlerinde bu tedavi uygulanmaktadır.

Ameliyatla Ben Tedavisi

Bu yöntem kişinin ısrarlı isteği sonucu olur. Çünkü doktorlar önermiyor ve pek fazla da uygulamıyorlar. Örneğin 0,5 cm büyüklüğündeki beni almak için, ben etrafında 1,5-2 cm kesi yapılması gereklidir. Aynı şekilde 0,5 cm de derinliğe inilerek ben alınmaktadır. Ben alındıktan sonra da boşluğun kapanması için dikiş atılacak ve balık sırtı dikişi diye tabir edilen iz kalacaktır.

Lazer Tedavisi(Yalnızca Yüzeysel Benler İçin)

Hemen her sağlık alanında adı duyulan ve özellikle cilt üzerinde kullanılan bir yöntem olan lazer tedavisi benler için de uygulanmaktadır. En başta da belirtildiği gibi bu sadece yüzeysel benler için kullanılır. Genellikle %100 başarılı sonuçlanmaktadır. Bu tedaviden sonra uygulama yapılan bölgede iz kalmamaktadır. Tedavinin uygulanması ise koyu renkli benlerin lazer ışınını emmesi ve 80/120 dereceye ulaşarak ölmesi yok olmasıyla sonuçlanır. Yine de doktora danışmak gereklidir.

RF(Radyo Frekans)

Bu yöntemin son zamanlarda ünü oldukça artmaktadır. Burada elektrik enerjisiyle yapılan radyo dalgaları dokunulan alanda ısı enerjisine dönüşmesiyle olur. Bende oluşturulmak istenen alanda kontrollü bir biçimde yanık yapılarak ciltte bulunan fazlalığın buharlaştırılmasıyla olur.

Elektrokoter(Buharlaştırma Tedavisi)

Ciltte bulunan kabarık benlerde bu yöntem devreye girer. Siğil ve ben tedavilerinde bir dakikada istemediğiniz benlerden kurtulabilirsiniz. Burada elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşür. Elektrokoter probu ile bene dokunulduğunda buharlaşır ve kaybolur. Tedaviden sonra benin alındığı yerde kabuklanma meydana gelir ancak 10-15 gün içerisinde cildinizin yeni hali izsiz ve pürüzsüz şekilde olur.