Bermuda Üçgeninin Sırrı

Birçok uçağın ve geminin gizemli bir şekilde Atlantik Okyanusu’nda kaybolduğu bölge olan ve Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen bölgenin sırrı çözüldü. Yıllarca bu bölge için birçok hurafeler söylendi. Bilim adamları dahi buranın sırrını çözemedi. Bu bölgede bulunan çok büyük olan mıknatıs kaynaklarının olduğu ve bu nedenle yoğun manyetik çekim alanı oluşturarak uçak ve gemilerin elektronik sistemlerini bozduğu öne sürüldü. Uçakların elektronik sistemleri bozan bu manyetik güç nasıl oluyor da bir gemiyi batırabiliyor? Bermuda üçgeninin sırrı nedir?

Bermuda Üçgeninde Bulunan Beyaz Tabaka nedir?

Bölgede bulunan beyaz tabaka denizin derinliklerinde yer alan bir doğalgaz kaynağının çıkardığı gazlar su altındaki yüksek basınç ve düşük sıcaklık etkisiyle sertleşerek beyaz hidrat parçacıklarını oluşturup beyaz bir tabaka haline dönüştürmüştür.

Bermuda Üçgeninde Gemiler Neden Kayboluyor?

Yıllardır manyetik bir gücün olduğuna inanılan bölgede robot kameralı su altı araçları il yapılan araştırmalar sonucunda Bermuda üçgeninde manyetik bir mıknatıs olmadığı kanıtlandı. Robot kameralar ile tabana kadar yapılan dalış sonucunda su tabanının bembeyaz bir örtüyle kaplı olduğu saptandı. Düşen uçakların ve batan gemilerin enkazlarına ulaşıldı. Bu bölgeden geçen sıcak su akıntısı (Gulf Stream) suyun tabanında hidrat parçacıklarından oluşan beyaz tabaka sıcak su akıntısıyla karışarak eriyip su yüzeyine doğru harekete geçer. Buna bağlı olarak binlerce metreküp doğalgaz suya karışır buda suyun yoğunluğunun azalmasına neden olur. Bu olay sırasında oradan geçen bir gemi yoğunluk farkının oluşmasından dolayı kaldırma kuvveti gemiyi taşımaz ve batmasına neden olur. Sıcak su ile hidritlerin erimesi sona erdiğinde ise su yüzeyinde oluşan bu beyaz tabaka da yok olur gemi tamamen ortadan kaybolur.

Bermuda Üçgeninin Sırrı Uçaklar Nasıl Kayboluyor?

Aynı olayın oluşmasıyla havaya dağılan gazlar havadan daha az yoğunluğa sahip oldukları için havaya karışan doğalgaz molekülleri havadaki oksijeni tutar. Uçak hava tarafından yeterli sürtünmeyi alamaz irtifa kaybeder uçak motorları yanma için gerekli oksijeni alamadıkları için motorları çalışmaz. Bu da uçağın düşmesine neden olur.