Sağlık

Besinler Nasıl Zehirli Hale Gelir?

Besinler zaman zaman çevresel koşullara bağlı olarak bozulma gösterebiliyor. Özellik et, tavuk ve balık gibi besinlerde dış ortamdan kolay etkilenerek bozulma gerçekleşebiliyor. Bunların dışında uzun süre beklemiş olan bazı işlenmiş gıdalar yine zararlı bakteri üretebiliyor. Böyle durumlarda bozulmuş olan besin tüketildiğinde sağlığa zararlı ve rahatsız edici birçok kötü etki meydana getirebiliyor. Sonuçları oldukça kötü olabilen gıda zehirlenmesi yaşamamak adına tüketilen gıdaların tazeliği, muhafaza şekli ve süresi oldukça fazla önem arz ediyor.

Besin Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Tüketilen besinde eğer çevresel faktörlere bağlı olarak zararlı bakteriler üremiş ise vücutta rahatsız edici bazı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Örneğin bir besini tükettikten yaklaşık 2 saat sonrasında mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, ateş ve karın ağrısı şikayetleri yaşanıyorsa besin zehirlenmesi gerçekleşmiş olabilir. Bu şikayetler bazı zehirlenmelerin hafifliğine göre az dozda olabilirken bazı ağır zehirlenmelerde oldukça fazla ve rahatsız edici bir hal alabiliyor. Mide bulantısı ve karın ağrısının şiddetli olması, kusma ve ateş gibi belirtilerin giderek artması durumu daha da ciddi bir hale getirebiliyor.

Besin Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Zehirlenme çeşitli şikayetlerle birlikte ortaya çıkmışsa ilk olarak herhangi bir müdahale yapmadan hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. Hastanede doktorlara bilgi verirken tam olarak tüketilen besin ve tüketilme zamanı ile ilgili doğru bilgileri vermek gerekiyor. Hastane içerisinde yapılan muayenelerin sonucunda acil olarak tedaviye başlanıyor. Tedavinin derecesi zehirlenmenin ne boyutta olduğu saptanarak hekimler tarafından oluşturuluyor. Sonuç olarak çok kötü sonuçlar doğuracak olabilen besin zehirlenmelerinde hiç vakit kaybetmeden en yakın hastanenin acil bölümüne başvurulması gerekiyor. Yapılan tedavinin ardından besinin zararlı etkisi vücuttan tamamen arındırılıyor ve iyileşme sağlanıyor.