Beyazlayan Saçlar Nasıl Eski Haline Getirilir?

İlerleyen yaşların en çok sıkıntı duyulan durumlarından birisi de saçların doğal renginden uzaklaşarak beyazlamasıdır. Saçların beyazlaması her ne kadar ileri yaşın getirdiği bir problem olsa da beyazlamaya etki eden belli faktörler de bulunuyor. Stres, sigara kullanımı, dengesiz beslenme ve genetik yatkınlık gibi sebepler de saçların beyazlamasına sebep teşkil edebiliyorlar. Kadınlar için saçları boyamaktan dolayı beyaz saçlardan kurtulmanın yolu daha kolay olsa da hem kadınlar hem de erkekler için doğal yöntemlerle bu sıkıntıdan kurtulmak mümkündür. O halde beyazlayan saçlar nasıl eski haline getirilir? sorusuna yanıt verelim.

Saç Vitaminleri

Keratin denen maddeden oluşan saça rengini melanin pigmenti vermekte. Melanin salınımı azaldıkça saçlar rengini kaybederek beyazlamaya başlar. A,C,E vitaminleri, biyotin ve folik asit gibi vitaminler kullanılarak melanin salınımı artırılabilir.

Beyazlık Karşıtı Şampuanlar

Saçtaki beyazlamaların fark edilmesi ile birlikte kullanılmaya başlanacak olan beyazlık karşıtı şampuanlar ile de saçlar desteklenerek beyazlıklar giderilebilir. Beyazlığın giderilmesine kadar şampuan kullanımına devam edildikten sonra haftada bir kez şampuan kullanılmaya devam edilmelidir.

Renk Değiştiriciler

Saçların beyazlamasında en çok tercih edilen yöntem renk değiştiricilerin kullanımıdır. Her ne kadar renk değişimi denince akla boyalar gelse de saç boyaları zararlı kimyasal maddelerdir. Dolayısı ile tercih edilmesi gereken doğru seçenek losyonlar olmalıdır. Ayrıca önceleri daha çok kullanılan saça kına yakma metodu da bu konuda oldukça etkili bir çözümdür.

Doğal Kürler

Yukarıda saydığımız maddelerin hemen hepsi etkili çözüm sunmakla beraber beyazlık şikâyeti olanların en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi de doğal kürler olmuştur. Emu yağı kürü denilen deve kuşu yağı kürü, Hindistan cevizi yağı kürü ve ceviz kürü gibi doğal kürler sayesinde saçların beyaz görüntüsünden kurtulup doğal rengine kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Boya kadar hızlı sonuç vermese de doğal bir yöntem olması kürleri ön plana çıkarmakta.