Sağlık

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Beyin kanaması, yüksek tansiyonların önlem alınmamasıyla, beyin aterin de bulunan damalarda meydana gelen incelme durumunda bu bölgeye zamanla kan birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Beyin kanaması nasıl anlaşılır? Bu anevrizmalar, kanama bozuklukları, beyin tümörö, damar bozuklukları vücut genelinde sürekli kanamayı arttıran karaciğer hastalıkları gibi bir den çok farklı sebepleri vardır. Özellikle 50 yaş altı yetişkinlerde görülen beyin kanamasının meydana gelmesi kafa travmalarıyken ilerleyen hipertansiyonun ön plana çıkmasıdır. Beyin kanamasında etkin rol oynayan faktörler zaman içinde dokulara yavaş yavaş tahribata yol açtıracaktır. İleri bir aşamaya gelene kadar her hangi bir belirtiye rastlanılmayacaktır

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Belirtileri kanamanın beynin hangi bölgesinde nasıl meydana geldiğine bağlı olarak değişim göstermektedir. Kanama beynin görme ile ilgili bölümünü etkilediyse konuşma bozukluluğu görülebilir. Vucudun sadece belli bir tarafına gelen halsizlik ya da güç kaybı yaşanması genel olarak beyin kanaması belirtilerindendir. Kanama beynin sapında ise tehlike artar ve hastanın aniden komaya girmesine sebep olabilir. Bazende genel olarak bir anda beyin kanaması ortaya çıkabilir. Kanamaya bağlı olarak beyin kanaması birkaç saat ya da birkaç gün sürebilir.

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Sürekli baş ağrıları beyin kanamasında ki en önemli faktörlerden bir tanesidir. Hastanın bilincinin zayıflaması, çevresinde oluşan seslere karşı kayıtsız kalması, mide bulantıları, kusma, gözlerin kendiliğinden hareket etmesi, duyuların giderek zayıflaması, göz kapağının istemsiz olarak düşmesi kesinlikle beyin kanaması belirtileri olarak belirlenmiştir.

Beyin kanaması sırasında kan beyin içinde dolaşabildiği kadar boşlukta yayılmaya başlar. Daha sonra doku içinde kalan hücrelerin yavaş yavaş yok olmasına ölmesine sebep olur. Beynin hayati bölgelerinin içinde bulunan dokuların ve hücrelerin yok olması ciddi bir durumdur. Mümkün olduğunca erken müdahale edilmelidir. Yoksa hastanın beyin ölümü gerçekleşmeye başlayacaktır. Kanamaya müdahaleler gecikirse ya da erken önlemi alınmaz ise hastanın durumu kritik seviyeye ulaşıp kalıcı hasarlar bırakabilir ya da hastanın ölmesine sebep olabilir.