Sağlık

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü hemen hemen herkeste görülebilen ve kişinin sağlığını olumsuz olarak etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Beyin tümörü belirtileri tümörün cinsi, büyüklüğü ve bulunduğu yere göre değişkenlik gösterir. Çoğunlukla belirtiler beyin ve çevresinde ki sinirler zarar gördüğünde ve bu sinirlere baskı olduğu zaman ortaya çıkar. Bunun yanında beyin sıvısı beyinde meydana gelen tümör nedeni ile zarar gördüğü zamanlarda da belirtiler ortaya çıkar.

Beyin Tümörleri Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörü belirtileri arasında en fazla görülen şikâyet baş ağrısıdır. Ancak meydana gelen her baş ağrısı beyin tümörüne bağlanmamalıdır. Bazen kişinin yoğun stres altında kalması, kişinin günlük tüketmesi gereken miktar altında su tüketmesi ve yanlış beslenme sonucunda da baş ağrısı meydana gelebilir. Bu nedenle kişiler meydana gelen baş ağrısının altında yatan asıl sebebi detaylı şekilde araştırmalı ve buna göre tedavi yöntemleri uygulamaları gerekir. Beyin tümöründen kaynaklı olarak ortaya çıkan baş ağrısı çoğunlukla sabahın erken saatlerinde ve çok şiddetli olarak ortaya çıkar. Kişinin uyanır uyanmaz baş ağrısı sorunu yaşaması, daha önceden baş ağrıları olmayıp da sonradan baş ağrısı şikâyeti olanlar, baş ağrısının zaman zaman şiddetlenmesi ve bu ağrılara mide bulantısı ve kusmanın da eşlik etmesi durumunda kişinin mutlaka bir doktora başvurması gerekir. Beyin tümörün de meydana gelen ağrılar çoğunlukla sabah saatlerinde başlar ve bu ağrılar öğle saatlerine doğru azalır. Tümör beyin üzerinde baskı yaptıkça meydana gelen ağrılar daha da artar ve şiddetlenir. Bu ağrılar kişi eğildikçe, öksürdükçe ve egzersiz yaptıkça bile şiddetlenebilir.

Uyuşukluk

Kişide beyin tümörü olması durumunda, tümörün ilerlemesi ve boyutunda meydana gelen değişiklikler sonucunda uyuşmalar ve bu uyuşmalara bağlı olarak da kişinin daha fazla uykuya ihtiyaç duyma hali artar.