Bir Bardak Su ve Balın Faydaları

Bal, içerisinde bulunan antibakteriyel özelliği sayesinde birçok hastalıkta tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Bunun yanında içerisinde bulunan enzimler nedeniyle kolayca sindirilebilen bir gıdadır. Balı, %17 olarak su diğer kalan dilim ise doğal şekerler oluşturur. Ayrıca içerisinde birçok vitamin bulunduran bal, sabahları aç karnına ılık su ile içildiği zaman vücuda birçok fayda sağlar. Peki, bir bardak su ve balın faydaları nelerdir?

Ballı Su Enerji ve Güç Verir

Bal içerisinde bulunan yüksek enerji değeri ve sindirimi kolay olması nedeniyle yetişkin ve çocuk fark etmeksizin herkes tarafından tüketilebilir ve sindirimi oldukça kolay bir besin ürünüdür. Çok çabuk enerjiye dönüşmesi nedeniyle bilhassa, yüzme, atletizm, dağcılık, futbol, basketbol ve bisiklet gibi spor faaliyetlerle ilgilenen kimselerin güç kazanmaları ve vücut yorgunluklarının giderilmesi adına kullanılır.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Bal, geçmişten bugüne kadar birçok rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir besindir. Özellikle yara, yanık, cilt hastalıkları ve mide hastalıklarında oldukça yoğun olarak kullanılır. Bal, mide ve bağırsaklarda bulunan rahatsızlıklarda çok etkilidir. Düzenli olarak aç karnına ballı su içilmesi sonucunda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve vücutta hastalığa yol açan toksinlerin atılmasına yardımcı olan bir besindir.

Sindirim Sistemi Düzene Girer

Sabahlar aç karnına içilecek olan ballı ılık su sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olur. Özellikle mide yanması ve ağrısına çok iyi gelir. Çünkü antiseptik özelliği sayesinde yükselen mide asidinin düşürülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ballı su kalın bağırsağın susuz kalmasını önlediği için kabızlık sorunu yaşanmasına engel olur. Buna bağlı olarak da sindirim sisteminden kaynaklı şişliklerin meydana gelmesine engel olur. Bağırsaklarda ağrı ve gaz sorunu olan kişilerin bir bardak ballı ılık su içmeleri durumunda, bağırsaklarında rahatlama meydana geldiğini hissederler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek isteyen kişilerin, diyet programlarına sabah aç karnına ballı ılık suyu mutlaka eklemeleri gerekir. Çünkü balın içerisinde bulunan şeker, sağlık açısından faydalı kalori kaynağı olduğundan dolayı zararlı içeceklere olan isteğin azaltılmasına yardımcı olur.