Sağlık

Bit Nasıl Tedavi Edilir?

Her insanda, her yaş grubunda, her coğrafya da bulaşıcı özelliği insan kaynaklı bitlenme bir hastalıktır. Bitin en büyük nedeni parazittir. İnsanların yerleşik hayatlarına göre, kasık biti, baş biti ve vücut biti olarak üç tür bitlenme vardır. Okul çağında ki çocuklarda ve kreşlerde en sık rastlanan baş bitidir. Özellikle 3 ve 9 yaş arası kız çocuklarında daha sık görülür ve bit, saçtan saça, ortak kullanılan eşyalar ile dolaylı ya da direkt olarak bulaşabilir. Bitlenmede saç kılına yapışan yumurtalar kepek görünümündedir. Saçtan çıkartmak hiç kolay değildir ve saç derisinde şiddetli kaşıntıya neden olur. Sonrasında sulanma yaparak pis kokuya, saçlarda kötü bir görüntü oluşturur. Ense etrafında kaşınma, baş bitlenmesinin habercisidir. Saçlar üzerinde çıplak gözle yapılan muayenelerde görülen sirke, yani bit yumurtalarına rastlamak mümkündür. Günden güne bu yumurtalar larva oluşumundan, erişkin bit haline gelirler. Peki, bit nasıl tedavi edilir?

Bit Tedavi Aşamaları

Önce saç bitinin tespit edilmesi gereklidir. Sonra eczanelerden bit ilacı satın alınmalıdır. Alınan ilacının kullanım şekline uygun kullanılması gerekmektedir. Bit ilacı kullanılmadan önce saçların temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Kuru saça bit ilacı uygulandıktan sonra bitlerden kurtulmak mümkündür ancak bit yumurtaları hala saç üzerinde bulunur. Elma ve üzün sirkesi ile saçların durulanması gerekiyor. Bit yumurtasından kurtulmanın en etkili yoludur. Daha sonra saçlar parçalar haline ayrılarak dişli bir tarak yardımıyla özenle saçların taranması gereklidir. Temizleme ve tedavinin kalıcı olması için 1 hafta aynı işlemler tekrarlanmalıdır. Bit tedavisinde zeytinyağı da etkili bir çözümdür.

Bit Neden Oluşur ve Nasıl Bulaşır?

Bitlenmemek için temiz olmak yeterli değildir çünkü temiz saça da bit gelmektedir. Bitin bulaşması, bit bulaşan bir kişi ile temas etmektir. Uçabilen veya zıplayan canlı olduklarından dolayı yakın temas bitin bulaşmasına neden olur. Saç biti kafanın yoğun şekilde kaşınması ile belirti gösterir.