Birçok insanın baş belası olarak gördüğü asalak olarak kafa derisinde parazit olarak yaşayan canlılar olarak bilinen bitler insanlar için oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Bitlenme sorununun tedavisi nedir? Normal hayatınızı kâbusa çeviren ve kafa derisinde kanla beslenip sirke olarak bilinen yumurtalarını saç üzerine bırakmakta ve özel bir tükürük ile bu sirkeler saça yapışmaktadır. Saçlardan temizlenemediği sürece devamlı sirke bırakan olgunlaşmış bitler yüzünden saçları sararak büyük sorun olmaktadır.

Bitlenme Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle piyasada bulunan bit şampuanları kullanılarak saçlardan sirke ve bitlerin temizlenmesi gerekmektedir. Sık bir tarakla şampuanı kullanma talimatına göre uyarak saçları yıkayıp sirkelerin ve bitlerin temizlenmesi gerekir. Saçınızda kalan bitlerin temizlenmesi için uygulama kısa bir zaman sonra tekrar yapılarak diğer kalan sirke ve bitlerin temizlenmesi sağlanır. Bitler oldukça hareketli olan hızlı yürüyen fakat uçamayan zıplayamayan canlılardır.

Okullarda Bitlenme Sorunu

Genellikle okullarda görülen bitlenme sorunu birçok kişiye toplu olarak bulaşmayı sağladığı için okullar da zaman zaman bit kontrolleri olduğunu görülebilir. Sık sık kontrollerin olması yayılmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bitlerden kurtulmak için kimyasal etkili şampuanlarla gidermek işe yarayabilir. Kişisel eşyaların kullanılması tarak kazak yastık ve battaniye gibi eşyaların kullanılması ile kişiden kişiye bulaşma ihtimali yüksek olur. Bitlerin ortalama ömürleri 7 gündür ancak bir bitin 15 adet sirke yumurtlamasını hesap ederseniz onlarla baş etmenin ne kadar zor olduğunu da görebilirsiniz. Sirkeler olgunlaştıktan 10 gün kadar sonra yavru sirkeler çıkmaya başlar ve böylelikle saçlarda çoğalarak ürerler. Her olgunlaşan bit sirke yaparak saçlarda üremeleri sağlanır. Saçlar temizlendikten sonra giysilerinde kaynatılmış olması ve yıkanması gerekmektedir. Kuşlara ve bazı evcil hayvanlara da geçebilen bitler ensede ve kulak arkalarında daha yaygın bulunmaktadırlar.