Anne & Bebek

BLW Yöntemi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

BLW yöntemi nedir ve faydaları nelerdir? Sorusunu soranlara verilecek cevap; BLW bebeğin ek gıda ile tanışmasını sağlayan, kendi kendine yemeye alıştıran, yavaş yavaş sütten ayrılmasını sağlayan bir süreçtir. Bu yöntem 1 yıl boyunca anne sütünü ya da anne sütü yokluğunda formül mama alınıyorsa bunu temel gıda olarak benimser.

BLW Yönteminin Faydaları Nelerdir?

Kaşıkla beslemek bebeğin yiyecekleri keşfetmesini ve çiğnemeyi öğrenmesini zorlaştırabilir. Bebek püre ya da lapa halindeki besinleri çiğnemeden yutar. Çiğnemeyi öğrenmediği için de ilerde katı ve pütürlü besinleri yerken zorluk çekebilir. BLW yöntemi ile bebeklere kendi kendine yeme şansı verildiği için katı ve pütürlü besinleri yemeyi daha çabuk öğrenebilirler. Kaşıkla hızlı ve çok yiyecekleri için anne sütü ya da formül mama alımları azalır. Bu yöntemde ise bebek yavaş yavaş ve istediği kadar yer. Yerken yiyeceklerin dokusunu, kokusunu ve tadını keşfedeceği için ilerde daha az yemek seçer. Televizyon izleyerek, oyun oynayarak yedirmek gibi yöntemlerle uğraşmak zorunda kalınmaz ve yemek konusunda inatlaşma olmaz. Ayrıca BLW yöntemi bebeğin el-göz koordinasyonunu geliştirir, bebeğin çiğneme refleksi gelişir.

BLW Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

BLW bir ekmeği çocuğun eline verip yemesini beklemek gibi bir yöntem değildir. Bebeğe denemesi için ayına uygun katı gıdalar seçilerek hazırlanmalıdır. Ona yemek yemeyi öğretirken yemek kültürüne de alıştırmak gerekir. Yatar pozisyonda ya da yürüteçte olduğu gibi zamanlarda yemek verilmemeli, yemek yemesi için mama sandalyesinde dik oturur pozisyonda olmalıdır. Kaşık, tabak gibi araç gereçler bebek düşünülerek cam ya da porselen olmamalıdır. Bunları yere ya da duvarlara atma olasılığının yüksek olduğu ve yıkanırken deterjana maruz kaldığı unutulmamalıdır. Yemekleri püre değil de sebze yemeği şeklinde yapıp kaşıkla yemesine teşvik etmek ya da köfte gibi yiyecekleri kendi yiyebileceği büyüklüklerde bölerek önüne sunmak gerekir.