Boğaz Ağrısından Meyveli Çaylar İle Kurtulun

Soğuyan havalarla birlikte soğuk algınlığı mevsimi de başlamış oldu. Bünyenin zayıflığından, klima veya ısıtıcıların havayı kurutmasından soğuk algınlığına bağlı boğaz ağrıları başlamaktadır. İklim değişikliği, sıcak soğuk farkı veya terlemeden olan rahatsızlıklar da boğaz ağrısı yapmaktadır. Boğaz ağrısını tedavi etmek için doktora başvurulabileceği gibi evde doğal yollarla da atlatabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız bitki çayları ile boğazı yumuşatabilir ve ağrıları geçirebilirsiniz.

Limon ve Elma Sirkesi Çayı

– Bir yemek kaşığı elma sirkesi

– Yarım limon suyu

– Bir yemek kaşığı bal

– Yarım çay kaşığı kırmızı biber

Bal, elma sirkesi ve limon birleşince hazırlamış olduğunuz çay boğazdaki iltihapları giderir, virüsleri yok eder. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve bakterilerin artmasına engel olur. Limon ve elma sirkesi çayı hazırlamak için, bir bardak suyu kaynatın, su kaynamaya başladığında yarım limon suyunu sıkın, bir yemek kaşığı elma sirkesini ilave edin, demlensin. Demini aldıktan sonra bir fincana boşaltın ve üzerine bal ve kırmızı biberi ekleyerek karıştırın. Biraz acı ve değişik bir tada sahip olan çayı yavaş yavaş için ve boğazınıza etki etmesini sağlayın. Çayı 3 gün süreyle günde en az 2 defa içmelisiniz.

 

Zencefil, Tarçın ve Limon Çayı

– Bir yemek kaşığı rendelenmiş zencefil

– Bir adet çubuk tarçın

– İki adet limon kabuğu rendesi

– Yarım fincan su

Zencefil, boğaz ağrısını giderecek mükemmel bir ağrı kesicidir. Limon ile birlikte iltihaplanmaya da etki eder ve harika bir ağrı kesici görevi yüklenir. Zencefil, Tarçın ve Limon Çayı hazırlamak için, bir bardak suyu kaynatın, içerisine bir yemek kaşığı rendelenmiş zencefil, bir çubuk tarçın ve iki limon kabuğu rendesini ilave edin. 15 dakika daha kaynatın, zencefil kaynadıkça şifa özelliğini suya salacaktır. Günde iki defa olmak üzere tüketin iyileşmeyi göreceksiniz.

 

Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde bitkisel çayların etkisi çok fazladır. Evde hazırlanmış ve ılık ılık içilen bitki ve meyve çayları ile hem boğazları yumuşatabilir hem de bakterilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Her an için bulabileceğiniz ve elinizin altında olan bu bitkilerle doğal tedavi yollarını kullanarak çok çabuk iyileşmeniz mümkündür.